405. rocznica śmierci – Miguel de Cervantes

Miguel de Cervantes

Autor “Don Kichota z La Manchy” zmarł 22 kwietnia 1616 roku w Madrycie. W tym samym dniu w Wielkiej Brytanii zmarł angielski poeta, dramaturg, aktor – William Szekspir.

Miguel de Cervantes, który sam był barwną postacią – przeżył bitwę morską, pięć lat spędził w niewoli w Algierze i przebywał w hiszpańskim więzieniu – jest uważany za ojca nowoczesnej powieści, a jego “Don Kichot” to jedno z dzieł, które doczekało się największej liczby przekładów na świecie.

Historia ubogiego szlachcica, który pod wpływem literatury rycerskiej postanawia zostać błędnym rycerzem, okazała się przebojem od razu po publikacji w 1605 roku. Don Kichot, jak każdy człowiek, ma liczne wady, i takie przedstawienie bohatera było rewolucyjne jak na ówczesne czasy. Dzieło, stanowiące parodię powieści rycerskiej, stało się inspiracją dla kolejnych pokoleń pisarzy, od Jane Austen po Fiodora Dostojewskiego, Gustave’a Flauberta i Marka Twaina.

“Dzieło Cervantesa jest uniwersalne, gdyż nie ogranicza się do epoki czy kraju, i wciąż jest aktualne” – uważa Javier Rodriguez Palacios, burmistrz położonego pod Madrytem miasta Alcala de Henares, gdzie pisarz przyszedł na świat.

Wypożycz książkę Cervantesa (sprawdź czy jest dostępna do wypożyczenia w naszej Bibliotece)
Kliknij TUTAJ.

Posłuchaj „Don Kichota z La Manchy” (audiobook):
Księga 1
Księga 2
Księga 3
Księga 4
Księga 5
Księga 6
Księga 7
Księga 8

Przeczytaj on-line (ebook)
Kliknij TUTAJ

Scroll to Top