78. rocznica Powstania w Getcie Warszawskim. Akcja Żonkile 2021.

19 kwietnia obchodzimy 78. rocznicę Powstania w Getcie Warszawskim. Był to największy zbrojny zrywy Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwsze powstanie miejskie w okupowanej Europie. Tego dnia Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN rokrocznie organizuje akcję społeczno-edukacyjną Żonkile, upamiętniającą zryw z kwietnia 1943 roku.

W tym roku akcja organizowana jest po raz dziewiąty, edycja jest szczególna, bo szczególne są pandemiczne okoliczności: działa zarówno w terenie, jak i w Internecie. Akcję Żonkile wspierają w tym roku także jej nowi ambasadorzy i ambasadorki: Bartosz Bielenia, Katarzyna Zielińska, Kayah, Magdalena Boczarska oraz Mariusz Szczygieł.

“W tym roku pragniemy nie tylko upamiętnić wybuch powstania w getcie warszawskim 19 kwietnia 1943 roku, lecz także podkreślić rolę, jaką odegrały w nim kobiety. Żydówki w czasie powstania organizowały kuchnie ludowe, kolportowały nielegalną prasę, opatrywały rannych, były łączniczkami oraz walczyły z bronią w ręku.”

Dlaczego żonkile?
Ostatni przywódca Żydowskiej Organizacji Bojowej, Marek Edelman, który przeżył likwidację getta, przez lata pielęgnował pamięć o wydarzeniach z 1943 roku. Do końca życia w rocznicę powstania przychodził pod Pomnik Bohaterów Getta, by oddać hołd poległym towarzyszom. Wraz z nim przychodziło coraz więcej ludzi z żółtymi kwiatami.

Żółty żonkil jest symbolem zbiorowej pamięci. My wszyscy, którzy chcieliśmy pamiętać, zanosiliśmy na Muranów żonkile – powiedziała Paula Sawicka, psycholożka, była nauczycielka akademicka, związana z opozycją demokratyczną. Wspólnie z Markiem Edelmanem napisała książkę “I była miłość w getcie”.

Akcji od początku towarzyszy hasło “Łączy nas pamięć”, które podkreśla siłę wspólnoty, znaczenie solidarności, potrzebę dialogu ponad podziałami. Głęboko wierzymy, że pamięć o przeszłości jest jedną z nadrzędnych wartości, które nas jednoczą i nadają nam wspólną tożsamość – niezależnie od światopoglądu czy sympatii politycznych.

Jak dołączyć do akcji Żonkile?
Zachęcamy do samodzielnego złożenia symbolicznego kwiatu  z szablonu dostępnego TUTAJ na podstawie instrukcji zawartej w filmie TUTAJ

Możesz zaangażować się w akcję poprzez dodanie nakładki na zdjęcie profilowe na Facebooku TUTAJ

Komplety żonkilowych naklejek znajdziesz w wydaniach: Tygodnika Powszechnego (14 kwietnia), Newsweek (region Mazowsze, 12 kwietnia) oraz w Stołecznej Gazety Wyborczej (16 kwietnia)

Możesz również podzielić się w sieci specjalną rocznicową grafiką, którą opublikujemy 19 kwietnia na profilach Muzeum POLIN w mediach społecznościowych: Facebook, Instagram, Twitter, dodajaąc hasztagi: #ŁączyNasPamięć i #AkcjaŻonkile

Możesz także wydrukować specjalną rocznicową grafikę i powiesić ją w widocznym miejscu, na przykład w oknie. Grafika dostępna TUTAJ

źródło: https://www.polin.pl/pl

Przewiń do góry