Cykl: Geowyprawy – cz. 2 – Wydma śródlądowa w Bolęcinie

Miejsca, które warto zobaczyć w Bolęcinie - Wydma śródlądowa

W kolejnym odcinku geowypraw ponownie zajrzymy do miejscowości Bolęcin, tym razem bohaterami odcinka będzie woda i piasek. Naszą wyprawę rozpoczniemy od przysiółka miejscowości nazywanego Stawkami. Nazwa nie jest przypadkowa. Zobaczymy tutaj wiele stawów, w tym największy będący kiedyś częścią folwarku, należącego do kolejnych właścicieli wsi Bolęcin. Ruszymy na poszukiwanie tajemniczych leśnych stawów zwanych Bagienkami, pośrodku których mają znajdować się studnie “bez dna” a także według jednej z miejscowych legend mieszkają Boginki…
Pospacerujemy po najwyższej w powiecie chrzanowskim leśnej wydmie śródlądowej, która piaszczystym ramieniem otacza Bagienki.

Jej pochodzenie jest związane ze zjawiskami klimatycznymi, jakie zachodziły tutaj po zakończeniu ostatniego na naszych ziemiach zlodowacenia. Silne wiatry przeniosły piasek znajdujący się na szczycie Bloku Płaziańskiego (zachodnia część Grzbietu Tenczyńskiego) w okolice dzisiejszego Bolęcina tworząc ogromne wydmy. U podnóża wydmy znajdują się rozległe mokradła i rozlewiska zasilane wodą ze znajdujących się pod ziemią źródeł, ukrytych w mezozoicznych skałach.

Scroll to Top