Książkowe recenzje dla młodzieży

P.Beręsewicz, W.Cesarz, B.Kosmowska, A.Maleszka, K.Ryrych, K.Terechowicz Gorzka czekolada i inne opowiadania o ważnych sprawach

Wydawnictwo Prószyński i S-ka, Warszawa 2016

12 kwietnia obchodzimy Dzień Czekolady, jednak święto to jest na tyle wyjątkowe, że miłośnicy czekoladowego bloku mogą obchodzić je również 7 lipca jako Światowy Dzień Czekolady i we wrześniu jako Międzynarodowy Dzień Czekolady. Chociaż… „czekoladowi” smakosze wiedzą, że tak naprawdę taki smaczny dzień i miłość do pysznego kakao można świętować codziennie!

I właśnie z tej okazji mam dzisiaj dla Was książkę, która swoim tytułem, ale także formą, nawiązuje do dzisiejszego święta. Książkę tę można sobie smakować rozdziałami jak łamaną tabliczkę czekolady: na kosteczki, powolutku, kosteczka po kosteczce, nieważne z której strony. Ale również nic nie zaszkodzi, aby „zjeść” ją całą 😉 Mowa tutaj o książce „Gorzka czekolada i inne opowiadania o ważnych sprawach” napisanej przez znanych i cenionych autorów takich jak: Paweł Beręsewicz, Wojciech Cesarz, Barbara Kosmowska, Andrzej Maleszka, Katarzyna Ryrych oraz Katarzyna Terechowicz. Sama inicjatorka projektu i współwydawczyni, pani Irena Koźmińska mówi, że ta książka to swego rodzaju kompas, który prowadzi przez wartości nadające naszemu życiu sens. I tak właśnie jest, bo pojawia się tutaj to, co: szacunek, życzliwość, uczciwość, odpowiedzialność, odwaga, samodyscyplina, pokojowość, sprawiedliwość, wolność, przyzwoitość, optymizm, przyjaźń, solidarność, piękno, mądrość.

Jedną z moich ulubionych historii, autorstwa Wojciecha Cesarza, jest ta o przyjaźni pomiędzy Radkiem a Jackiem i siostrą jednego z nich Matyldą, która bardzo potrzebuje pieniędzy na operację. Cała historia pokazuje nam jak kilka słów może relacje między ludźmi, zepsuć je i naprawić. Jak niewiele potrzeba, aby przełknąć swoją dumę i przeprosić, doceniając siłę prawdziwej przyjaźni. Takie słowa potrafią przynosić ulgę i uśmiech na twarzy: „Wieczorem, tuż przed snem, Radek poczuł, że jakiś wielki ciężar spadł mu z serca. Dawno nie czuł się tak dobrze.”

Ostatnie z opowiadań, tym razem autorstwa Andrzeja Maleszki, mówi o bardzo szeroko rozumianej mądrości. Odnosi się ona do wyborów, których dokonujemy dla siebie, ale także dla innych. Poruszana w tym opowiadaniu wartość jaką jest mądrość, to także „umiejętność dokonywania wyboru w sytuacji konfliktu wartości”. To historia o Kubie, który pewnego dnia, po bardzo nieudanej lekcji matematyki, która skończyła się dla niego kolejną jedynką, spotyka… kosmitę. Dostaje on od przybysza pewien dar, magiczny hełm, wraz z którym otrzymuje mądrość. Prze kolejne dni Kuba imponuje wszystkim swoją wiedzą, wygrywa liczne konkursy, zdobywa nowych kolegów i koleżanki. Jednak cała sytuacja tak bardzo go przytłacza, że postanawia pozbyć się magicznego hełmu. Czy tak naprawdę to hełm sprawił, że Kuba był mądrzejszy? Czy to magiczny przedmiot dał mu odwagę i wiarę we własne możliwości?

Każde z opowiadań niesie ze sobą inną wartość, z każdego wyciągniemy coś dobrego dla siebie. Tak naprawdę nieważne ile masz lat, warto sięgnąć bo tę książkę będąc w każdym wieku i miejscu w swoim życiu. A może zobaczysz w niej coś, czego inni jeszcze nie dostrzegli?

Zapraszamy do biblioteki – „Gorzka czekolada” czeka na naszej półce!

Przygotowała: Bibliotekarka Dorota / Oddział dla Dzieci

Scroll to Top