Książkowe recenzje dla dzieci i rodziców

Annie M.G.Schmidt "Jaś i Janeczka", cz. 1- 5

Ilustracje: Fiep Westendorp

Wydawnictwo Dwie Siostry, Warszawa 2018

Jaś i Janeczka to w polskiej wersji bohaterowie najsłynniejszej serii holenderskiej autorki Annie M.G. Schmidt. Codzienne perypetie pary nierozłącznych przyjaciół zostały zebrane w pięciu tomach, które pod tytułem właśnie „Jaś i Janeczka” ukazały się w wydawnictwie Dwie Siostry. Pierwsze polskie wydanie przygotowane przez wydawnictwo Hokus-Pokus nosiło tytuł „Julek i Julka”. Całość została zilustrowana przez wybitną holenderską artystkę Fiep Westendorp i przeszła do klasyki niderlandzkiej literatury dla dzieci.

Mnóstwo przygód, codziennych szaleństw, zabawnych sytuacji i zwykłych zdarzeń, które mogą się przytrafić każdemu dziecku, a wszystko to opisane prostym językiem i zamknięte w seriach niedługich rozdziałów: oto największe atuty książek o Jasiu i Janeczce, bohaterach lubianych przez chyba wszystkie pięciolatki na świecie. Ciekawe, niebanalne ilustracje dodają niepowtarzalnego klimatu i z poczuciem humoru towarzyszą opowiastkom.

Świat przedstawiony w książce jest ukazany z punktu widzenia dziecka; dorośli zarysowani są nieco na marginesie dziecięcych doświadczeń, nie do końca wiadomo która mama jest czyja (bo Jaś i Janeczka to przyjaciele, sąsiedzi, nie rodzeństwo), nie ma znaczenia czy wujek Adam to wujek Jasia czy Janeczki i który tata kupi dzieciom lody. Ich przyjaźń jest bardzo prawdziwa, pełna rodzinnego ciepła, pokazana bardzo realistycznie, bez przesłodzenia i natrętnego dydaktyzmu za pomocą krótkich zdań utrzymanych w czasie teraźniejszym.

Poszczególne części „Jim en Janneke” – tak brzmi oryginalny tytuł „Jasia i Janeczki” – ukazywały się w odcinkach od 1953 roku; całość została wydana w Holandii w 1977.

Z czystym sumieniem mogę polecić lekturę pięciolatkom i ich rodzicom – dorośli zobaczą tutaj jak w zwierciadle wiele sytuacji z życia – zarówno tych zabawnych, jak i tych, które powodują, że dorosłym opadają ręce – a dzieci znajdą wiele inspiracji.
A śmiać będą się wszyscy.

Przygotowała: Bibliotekarka Kasia / Oddział dla Dzieci

Scroll to Top