Tydzień Literatury Angielskiej. SŁYNNE PARY W LITERATURZE ANGIELSKIEJ. Filia os. Południe - wystawka

W dniach 26 – 30.04 Filia os. Młodości zaprasza na Tydzień Literatury Angielskiej. Każdy dzień przebiegał będzie pod innym hasłem i z innym rodzajem literatury.

Jak zwykle zaczynamy od ciekawej wystawki, tym razem przypominamy słynne pary z literatury angielskiej.

Słynne pary w literaturze angielskiej

Elżbieta i Fitzwilliam

Austen J., "Duma i uprzedzenie". Główni bohaterowie to Elżbieta Bennet i Fitzwilliam Darcy. Książka napisana w konwencji romansu, jest jednocześnie jedną z pierwszych powieści społeczno-obyczajowych. Autorka ukazuje życie angielskich wyższych sfer na przełomie XVIII i XIX wieku . Film pod tym samym tytułem, w reżyserii Joe Wrighta nakręcono w 2005 roku. Główne role zagrali Keira Knightley i Matthew Macfadyen.

Emma i Jerzy

Austin J., „Emma”. Główni bohaterowie to Emma Woodhouse i Jerzy Knightl. Tytułową bohaterką powieści jest Emma Woodhouse, rozpuszczona młoda kobieta, która zbyt wysoko ocenia swoje umiejętności jako swatka, nie dostrzega niebezpieczeństwa, jakie pociąga za sobą manipulowanie ludźmi i często źle ocenia działania innych. Na podstawie powieści w roku 1996 nakręcono amerykańsko-brytyjską komedie pod tym samym tytułem, w reżyserii Douglasa McGrath. Główne role zagrali Gwyneth Paltrow i Jeremy Northam

Tristan i Izolda

Bédier J., „Tristan i Izolda”. Ta średniowieczna legenda celtycka, opowiada o tragicznej i niespełnionej miłości rycerza Tristana i irlandzkiej księżniczki Izoldy Jasnowłosej. W roku 2005 został nakręcony angielski film kostiumowy w reżyserii Kevina Reynoldsa, pod tym samym tytułem. Głównych bohaterów zagrali: James Franco i Sophia Myles.

Jane i Edward

Brontë E., „Dziwne losy Jane Eyre". Powieść, zaliczana do szczytowych osiągnięć literackich epoki wiktoriańskiej, harmonijnie łączy melodramatyczną fabułę z wnikliwą obserwacją psychologiczną oraz nastrojem tajemnicy i grozy. Osierocona dziewczyna podejmuje pracę nauczycielki w posiadłości Edwarda Fairfaxa Rochestera. Zostaje jego narzeczoną, ale Rochester ukrywa przed światem pewien sekret. W roku 2011 nakręcono brytyjsko-amerykański dramat, pod tym samym tytułem, w reżyserii Cary’ego Fukunagi. W rolach głównych wystąpili: Mia Wasikowska i Michael Fassbender.

Heathcliff i Katarzyna

Brontë E., „Wichrowe wzgórza”. Tematem powieści jest miłość Heathcliffa i Katarzyny Linton, z domu Earnshaw. Akcja rozgrywa się na przełomie XVIII i XIX wieku w Wichrowych Wzgórzach i Drozdowym Gnieździe. Wichrowe Wzgórza ("Wuthering Heights") to posiadłość Earnshawów, natomiast Drozdowe Gniazdo (ang. Thrushcross Grange) – zamożnej rodziny Lintonów. W 1992 został nakręcony na podstawie powieści film kostiumowy, w reżyserii Petera Kosminsky. Główne role zagrali: Juliette Binoche i Ralph Fiennes.

Bridget i Mark

Fielding, „Dziennik Bridget Jones”. Główni bohaterowie powieści to: Bridget Jones i Mark Darcy. Powieść napisana w formie dziennika, to komedia romantyczna opisująca losy młodej kobiety poszukającej miłości. W roku 201 nakręcono komedię w reżyserii Sharon Maguire, pod tym samym tytułem. Role główne zagrali: Renée Zellweger i Colin Firth.

Anastasia i Christian

James E.L., „Pięćdziesiąt twarzy Greya”. Bohaterami powieści są: Anastasia Steele i Christian Grey. Angielska powieść romantyczno-erotyczna. Akcja rozgrywa się głównie w Seattle. Książka opisuje relację między absolwentką uniwersytetu, a młodym biznesmenem. Film pod tym samym tytułem, w reżyserii Sama Taylora-Johnsona, nakręcono w roku 2015, a główne role zagrali: Dakota Johnson i Jamie Dornan.

Romeo i Julia

Shakespeare W., „Romeo i Julia”. Bohaterowie dramatu to Julia Capuletti i Romeo Montecchi. To historia tragicznej miłości dwojga młodych ludzi, którzy pochodzą ze zwaśnionych rodów. Stali się wzorcami romantycznych kochanków. Historia toczy się w Weronie i Mantui. Na podstawie dramatu w roku 2013 nakręcono film, w reżyserii Carlo Carlei, w którym główne role zagrali: Hailee Steinfeld i Douglas Booth.

Scroll to Top