Dzisiaj mija 30. rocznica

Dzisiaj mija 30. rocznica śmierci Jerzego Kosińskiego, pisarza, autora “Malowanego ptaka”, laureata wielu prestiżowych nagród. Do jego znanych książek należą także “Kroki”, “Wystarczy być”, “Flipper”, “Inball”, “Pustelnik z 69 ulicy”.

Był jedną z najbardziej kontrowersyjnych postaci polskiej i amerykańskiej literatury. Urodził się 14 czerwca 1933 roku w Łodzi. Lata dzieciństwa Jerzego Kosińskiego przypadły na okres okupacji hitlerowskiej, co znalazło później odbicie w jego twóczości.

Największy rozgłos przyniosła pisarzowi wydana w 1965 roku powieść pt. “Malowany ptak”, będąca obrazem zagłady, widzianej oczami dziecka. Kosiński otrzymał za nią m.in. Nagrodę Miasta Paryża dla najlepszej książki zagranicznej. Powieść została przetłumaczona na 20 języków i pomogła autorowi stworzyć własną legendę. Hollywood okrzyknął ją kwintesencją literatury czasu zagłady. Kolejne książki: “Kroki”, “Flipper” oraz “Wystarczy być” zostały przyjęte z równie dużym uznaniem.

Ostatnią powieścią wydaną w 1988 roku był “Pustelnik z 69 ulicy”. Od 1973 roku Kosiński pełnił przez dwie kadencje funkcję prezesa amerykańskiego Pen Clubu. Był wykładowcą w Yale i Princeton. W latach 80. krytyka amerykańska zaczęła zarzucać Kosińskiemu plagiaty. W 1982 roku w nowojorskim tygodniku Village Voice ukazał się artykuł, w którym zarzucono mu, że nie jest autorem własnych książek, a “Malowany ptak” był napisany po polsku i przetłumaczony na angielski przez nieznanego tłumacza. Oskarżono Kosińskiego również o to, że “Wystarczy być” jest amerykańską wersją “Kariery Nikodema Dyzmy” Tadeusza Dołęgi-Mostowicza.

Pisarz odszedł 3 maja 1991 roku. Uwikłany w liczne skandale, pełen wewnętrznych rozterek związanych z życiem osobistym, Jerzy Kosiński popełnił samobójstwo.

Przewiń do góry