Kulturalne wakacje w mieście – Filia w Luszowicach

Dzień 1: KOSMICZNYWAKACJE NA NEPTUNIE

Pierwszy dzień Kulturalnych wakacji w mieście organizowanych przez bibliotekę w Luszowicach, już za nami! Wspólnie wybraliśmy się w kosmiczną podroż na krańce Układu Słonecznego. Było wesoło i intensywnie.

Młodzi uczestnicy w oparciu o prezentację multimedialną opowiadająca o miejscu Ziemi w Kosmosie – odpowiadali na trudne pytania. Bo przecież mało kto wie, ile trwają wakacje na Neptunie (a trwają 40 lat). Uzbrojeni w wiedzę o Wszechświecie uczestnicy wcielili się w role konstruktorów przyrządów optycznych służących obserwacji ciał niebieskich. Najpierw samodzielnie zbudowali lunety, by potem – już jako wytrawni astronomowie – obserwować niebo. Zajęcia zamknęła zabawa ruchowa z bańkami mydlanymi.

Dzień 2: LEŚNYNIE BĄDŹ ŁOŚ

Czy w luszowickim lesie żyją łosie? TAK. Ile lat potrzeba, żeby warchlak stał się odyńcem? TRZY. Ile kryjówek na jedzenie ma sójka i co z tego wynika? TYSIĄC. To tylko część ciekawostek, którymi podzielił się z uczestnikami pan Adam Ptasiński z Polskiego Związku Łowieckiego.

Na leśną wyprawę dzieci przyszły odpowiednio przygotowane: spodnie, pełne buty, spraye przeciwko kleszczom i komarom. Wszystko po to, aby miło i bezpiecznie spacerować leśną drogą. Pan Adam Ptasiński barwnie i ciekawie opowiadał o zwyczajach zwierząt, ich życiu, o prawach rządzących fauną i florą.

Dzień 3: EGZOTYCZNYJEMY SZTUKĘ

Jak smakuje sztuka? To pytanie, na które odpowiedziały sobie dzieci w ciągu tego dnia. Uczestnicy zajęć kulinarno- artystycznych tworzyli prace przestrzenne z owoców egzotycznych własne, by następnie je… zjeść.

Dzieci wykazały się niezwykłą kreatywnością. Każda z prac była inna i inaczej smakowała. Finałem zajęć był spacer po egzotycznej galerii, w której każdy mógł zaprezentować własne owocowe arcydzieło.  Na zakończenie zajęć wszyscy uczestnicy stwierdzili, że BYŁO PYSZNIE.

Dzień 4: ZIOŁOWYŁADNE KWIATKI, NIEZŁE ZIÓŁKA

W ogrodzie florystycznych doświadczeń buszowali tym razem uczestnicy zajęć w Luszowicach. Odwiedzili przyszkolny zielnik, by potem zapędzić się w rejony Tybetu i tworzyć mandalę z kwiatów i ziół.

Zajęcia w luszowickiej bibliotece angażowały wszystkie zmysły. Dzieci oglądały, wąchały i degustowały zioła oraz przyprawy. Każdy mógł wziąć do ręki liść geranium, kwiat lawendy czy gałązkę macierzanki cytrynowej. Dzieci niczym botanicy oglądały rośliny pod lupą. W drugiej części zajęć wcielili się w role tybetańskich mnichów. Z płatków i liści stworzyli mandale.

DZIEŃ 5: EKOLOGICZNO-FOTONOWYZ ROBOTAMI O EKOLOGII

Na półmetku naszych zajęć czekała na młodych uczestników niemała atrakcja. W bibliotece pojawiły się bowiem PHOTONY, pierwsze na świecie interaktywne roboty edukacyjne, które uczą się razem z dzieckiem.

Zajęcia ekologiczne „Ekobooksik” prowadziła Dorota Lipiarska z Oddziału dla Dzieci Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chrzanowie. Po wprowadzeniu dzieci w pułapki segregacji odpadów zaproponowała im ekologiczna grę z robotami w roli głównej. Dzieciaki odniosły się do tego z entuzjazmem. Swa przygodę rozpoczęły na Rynku w Chrzanowie. Podczas gry pojawiły się m.in. tematy dotyczące postępowania z odpadami: segregacji śmieci i zakazu ich palenia.

DZIEŃ 6: PERFUMERYJNO – SPORTOWYCO TO TAKIEGO POTPOURRI?

Czym jest potpourri i do czego służy dowiedzieli się uczestnicy zajęć organizowanych przez bibliotekę w Luszowicach. Każdy z nich założył również swój mały ogródek botaniczny.

W szóstym dniu zajęć uczestnicy jak zwykle wyżywali się twórczo na różne sposoby. Najpierw wykonali kompozycję zapachową typu potpourri, a później założyli swój własny ogródek, w którym zasiali proso i rzeżuchę.

DZIEŃ 7: PIRAMIDOWYŚNIADANIE JEST SUPER

Zasady zdrowego żywienia były głównym tematem siódmego dnia zajęć w Luszowicach. Uczestnicy zajęć wykonali piramidę żywienia.

Ile posiłków dziennie trzeba jeść? Czy warto jeść śniadanie? Jak działa układ pokarmowy? To tylko niektóre informacje, jakimi podzieliła się z dziećmi Natalia Jekiel z NaturHouse Chrzanów.

DZIEŃ 8: FLORYSTYCZNYLAS W SŁOIKU – SZKLANY OGRÓDEK

Prawdziwy las w słoiku wykonały dzieci podczas zajęć florystycznych przygotowanych podczas zajęć w Bibliotece w Luszowicach.

Tym razem zorganizowano coś ekstra. Pod okiem Pauliny Bobryk, profesjonalnej florystki, dzieci wykonały kompozycję z żywych roślin. Czym jest las w słoiku? To nic innego jak piękne zamknięte ekosystemy zbudowane z niewielkich roślin umieszczonym w specjalnym słoiku. Słoik wypełnia się keramzytem, węglem aktywnym, ziemią, czasami kolorowym żwirkiem. O las, jak o każde żywe rośliny, trzeba dbać i obserwować , co się w nim dzieje. Tak więc zajęcia w ósmym dniu były kolejnym etapem doświadczania różnorodności świata i troski o to, co żyje.

DZIEŃ 9: KANARKOWY – PTASIE TRELE

Prawdziwą gratka była dla dzieci wizyta u ks. Proboszcza Zbigniewa Pluty. Poszliśmy tam nie bez przyczyny. Mało kto bowiem w Luszowicach wie, że nasz Ks. Proboszcz jest utytułowanym hodowcą kanarków. Ma ich u siebie ponad 30. W tym prawdziwe championy, zdobywców nagród na wystawach. Ks. Zbigniew jest również kapelanem Polskiego Związku Hodowców Kanarków i Ptaków Egzotycznych.

DZIEŃ 10: OSTATNI: GALOWY – WSZYSCY BOHATERAMI PÓŁKOLONII

Galą laureatów i piknikiem zakończyły się zajęcia organizowane przez bibliotekę w Luszowicach. Były puchary, nagrody, dyplomy. Każdy z uczestników otrzymał prezent.

Kulturalne wakacje w mieście w luszowickiej bibliotece trwały 10 dni. Z myślą o dzieciach przygotowano szereg atrakcji. Była wyprawa w kosmos, spacer po lesie w poszukiwaniu poziomek, tworzenie obrazów z egzotycznych owoców, płatków kwiatów, zielarstwo, las w słoiku, zakładanie mini-ogródka, kompozycje zapachowe „potpourri”, fotony, wizyta u kanarków.

Po 9 dniach atrakcji nadszedł czas na wielki finał. Laureaci konkursu sprawnościowego otrzymali prezenty. Pierwsze miejsce w rzucie do celu zdobył Jakub Musiał, drugie – Kacper Dębski, trzecie – Nikodem Fudała. Ogromne emocje wzbudził konkurs plastyczny pt. „Kanarek”. Jury, którego przewodniczącym był ks. Proboszcz Zbigniew Pluta (utytułowany hodowca kanarków), nie miało łatwego zadania. Spośród prac, które napłynęły trzeba było wybrać tylko trzy. I tak jury jednogłośnie zdecydowało, iż I miejsce przypada Dominikowi Dębskiemu, II miejsce – Donacie Mazurek, zaś III lokata – Nikodemowi Fudale. Laureaci otrzymali nagrody ufundowane m.in.  przez ks. Zbigniewa

Na tym nie koniec. Przez wszystkie dni bibliotecznych wakacji trwał konkurs na Bohatera i Bohaterkę Kulturalnych wakacji w mieście. Dzieci skrupulatnie gromadziły punkty w różnych konkurencjach. Punktowano także dobre zachowanie, stosunek do koleżanek i kolegów, troskę o porządek. Bohaterem Kulturalnych wakacji w mieście został Kacper Dębski, zaś Bohaterką – Emilia Gałuszka. Bohaterom wręczono puchary.

Finałem zajęć była uczta pełna słodkości oraz Piknik Kulturalnych wakacji w mieście połączony z zabawami na świeżym powietrzu. Na szczęście udało nam się uciec przed burzą.

Scroll to Top