Biblioteczne inspiracje na wakacje: relacja 16 - 20 sierpnia

16.08.2021 – Harry Potter i tajemnica biblioteki

W poniedziałek – jak to z poniedziałkami bywa – rozpoczęliśmy nowy tydzień. Ale nie taki sobie zwyczajny tydzień tylko tydzień wakacyjny pod hasłem Biblioteczne inspiracje na wakacje w ramach Kulturalnych wakacji w mieście. W czasie spotkania pod tytułem Harry Potter i tajemnica biblioteki dzieciaki grały w podłogową grę planszową i odpowiadały na pytania związane z książkami o Harrym Potterze i z działalnością naszej biblioteki oraz wykonywały najróżniejsze zadania – sportowe, logiczne, wymagające pomysłowości i zręczności. A w roli pionków wystąpiły Photony – nasze roboty edukacyjne, które trzeba było programować za pomocą aplikacji w tablecie.

17.08 Magia teatru lalek – warsztaty z Teatrem Uszytym

Lubicie teatr? A może sami chcielibyście zostać aktorami i grać w spektaklach? A czy wiecie, że niektórzy aktorzy potrafią animować – czyli ożywiać – lalki teatralne? O lalkach – kukłach, marionetkach i pacynkach opowiedział dzieciom wczoraj Jędrek Kopczyk z Teatru Uszytego, wieloletni aktor Teatru Groteska w Krakowie i wtajemniczył wszystkich w sekrety teatralnej kuchni. Spotkanie odbyło się w ramach projektu Za kulisami książki dofinansowanego ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Zobaczcie, jak się bawiliśmy:

18.08 Piramida zdrowia – warsztaty z dietetyczne z Natalią Jekiel z Naturhouse

Warsztaty dla dzieci o zdrowym żywieniu prowadzone przez dietetyczkę panią Natalię Jekiel okazały się dobrym tematem do wspólnej zabawy. Dzieci dowiedziały się jak jedzenie wpływa na nasze samopoczucie. Dlaczego  tak ważne jest to, czym i jak się odżywiamy oraz co nam daje jedzenie warzyw i owoców. Dzieci w grupach układały piramidę żywieniową, zastanawiały się również jakich zdrowych przekąsek używać aby unikać fast food’ów i słodyczy.

19.08 Bądź niezależny – warsztaty z wykorzystaniem alkogogli i narkogogli

W naszej bibliotece odbyły się zajęcia z wykorzystaniem alkogogli i narkogogli. W trakcie warsztatów dzieci zapoznały się ze skutkami zażywania substancji psychoaktywnych. W celu lepszego zrozumienia i zobrazowania poruszanych tematów uczestnicy warsztatów mieli możliwość założenia narkogogli i alkogogli – specjalnych  okularów, które sprawiają, że świat wygląda podobnie jak po zażyciu narkotyków lub wypiciu alkoholu. Ćwiczenia praktyczne miały za zadanie pomóc dzieciom dokonywać właściwych wyborów w dorosłym życiu.

20.08 Wakacje Kręciwnoska – z cyklu Czytam i Tworzę: warsztaty literacko-plastyczne

Ostatnie biblioteczne spotkanie wakacyjne odbyło się w towarzystwie Kręciwnoska, małego, śmiesznego stworka, który węszył swoim maleńkim ciekawskim noskiem w poszukiwaniu podwodnych tajemnic. Woda jest niezwykła – żyje w niej mnóstwo bardzo ciekawych zwierząt i roślin, które warto poznać. A w tym mogą pomóc nasze książki z działu popularno- naukowego. Na naszych zajęciach nie zabrakło oczywiście aktywności plastycznej: za pomocą zwykłej koszulki foliowej do dokumentów, markerów, czarnej kartki i narysowanej latarki dzieciaki wyczarowały podwodne światy.

Biblioteczne inspiracje na wakacje niestety dobiegły już końca… ale Oddział dla Dzieci pełen wspaniałych lektur pozostaje dla Was otwarty. Do zobaczenia w bibliotece!

Przewiń do góry