Spektakl ekologiczny “Jak zwierzątka i Klapaucjusz las odratowały” – relacja

Było ekologicznie w Biblio

Po wycięciu lasu gromada leśnych zwierzątek ma do zamieszkania tylko pień starego  drzewa. Jest to dla nich duży problem ze względu na różnorodność gatunków i brak jedzenia. Taką sytuację zastaje dziewczynka, która wybrała się na spacer do lasu. Namawia zwierzątka do urządzenia nowego lasu własnymi siłami proponując swoją pomoc oraz robota Klapaucjusza.

Bajka dotykała problematyki ekologicznej; śmieci wyrzucanych do lasu, w które zaplątują się zwierzęta, wypalania traw, spalania plastików, starych mebli, opon, konieczności segregacji odpadów. Znajdował się również wątek o kłusownictwie i relacjach międzyludzkich w obliczu trudnych sytuacji. Tematyka  była pouczająca zarówno  dla dzieci jak i dorosłych.

Było to widowisko słowno-muzyczne z elementami baletu. Główne role grali profesjonalni aktorzy, pozostałe role grały dzieci w wieku od 8 do 14 lat.

Producentem widowiska była Fundacja „Ósmy dzień tygodnia” Barbary Kubiny z Nowej Góry realizowanego przy współpracy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Scenariusz i teksty piosenek napisała Helena Szlachta, muzyka i kierownictwo muzyczne – kompozytor i producent Janusz Blecharz, reżyseria – aktor teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie Rafał Sadowski. Scenografia – Rafał Dudek.

Udział w przedstawieniu brali: Monika Gębala, Rafał Sadowski, uczniowie SP w Czernej, uczniowie SP w Nowej Górze,  uczniowie SP w Miękini, uczniowie SP w Krakowie.