Wiemy już, komu przyznano w tym roku nagrodę literacką „Nike”

Nagroda Jury i Nagroda Czytelników powędrowała do Zbigniewa Rokity za reportaż „Kajś” o losach Górnego Śląska i jego mieszkańców.

Podczas jubileuszowej, 25. edycji Nagrody Literackiej Nike jury pod przewodnictwem  Ingi Iwasiów nagrodziło 32-letniego Zbigniewa Rokitę. Dziennikarz i reporter z Gliwic w  książce “Knajś. Opowieść o Górnym Śląsku” porusza tematy przynależności i tożsamości. Opowiada o śląskiej przeszłości i teraźniejszości, również o skomplikowanym losie swojej rodziny.

Rokita to nie jedyny laureat Nike, który otrzymał jednocześnie Nagrodę Jury  oraz Nagrodę Czytelników. Do podwójnie nagradzanych autorów poprzednich edycji należą m.in. Olga Tokarczuk, Mariusz Szczygieł czy Marcin Wicha.

Oprócz reportera w finałowej siódemce nominowanych znaleźli się Kasper Bajon („Fuerte”), Krzysztof Fedorowicz
(„Zaświaty”), Aleksandra Lipczak („Lajla znaczy noc”), Grzegorz Piątek („Najlepsze miasto świata”), Jacek Podsiadło („Podwójne wahadło”) i Monika Śliwińska („Panny z Wesela”).

Specjalną nagrodę 25-lecia Nike otrzymał Mariusz Szczygieł za “Nie ma”.

A o czym jest książka?

“Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku”, opublikowana przez Wydawnictwo Czarne, należy do reportażu bardzo osobistego i poruszającego. Autor Zbigniew Rokita, jak sam przyznaje, przez znaczną część swojego życia starał się wypierać swojego śląskiego dziedzictwa, traktując je jako coś wstydliwego i “niewygodnego”. Skutkowało to tym samym totalną niewiedzą o historii owego regionu, jako że w powszechnej polskiej świadomości jej temat jest podejmowany niechętnie lub z dużym przeinaczeniem faktów.

Ostatecznie Rokita postanowił przełamać swój własny opór i samodzielnie się przekonać, co naprawdę oznacza bycie Ślązakiem. Poruszające obserwacje zarówno samego autora, jak i napotkanych osób, osobiste historie, codzienne rozterki i wielkie deklaracje, kompletnie różne od tego, czego można się spodziewać, każą zupełnie inaczej spojrzeć na ten tak często pomijany i bagatelizowany obszar Polski. Książka “Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku” to pozycja dla każdego, kogo interesuje intymne i nieoczywiste spojrzenie na to, czym jest śląska tożsamość.

O autorze

Zbigniew Rokita, (ur. 4 kwietnia 1989 w Gliwicach) – polski dziennikarz i reporter. Specjalizuje się w problematyce Europy Środkowej, Wschodniej oraz Górnego Śląska. Publikował m.in. w „Polityce”, „Tygodniku Powszechnym”, „Znaku” „Dzienniku Gazecie Prawnej”. W latach 2012-2018 redaktor dwumiesięcznika „Nowa Europa Wschodnia”. Ukończył Uniwersytet Jagielloński. Laureat VIII edycji konkursu o Stypendium im. Leopolda Ungera (2020).

W 2021 roku Zbigniew Rokita został laureatem Nagrody Literackiej Nike za książkę Kajś. Opowieści o Górnym Śląsku. Autor otrzymał nagrodę podwójnie – decyzją jury oraz czytelników. W laudacji autorstwa Tadeusza Nyczka, członka kapituły Nagrody Literackiej Nike, wybór reportażu Rokity uzasadniono: „Kajś dotyczy sprawy zupełnie fundamentalnej dla naszej historii, o której świadomość powinna być powszechna, odkrywa zatopioną Atlantydę, zatopioną pośrodku Europy”.

Jego książka „Królowie strzelców” została przetłumaczona na język ukraiński. Została także wystawiona w Teatrze Nowym w Zabrzu (reż. Piotr Ratajczak, scen. Piotr Rowicki).

Scroll to Top