Książkowe recenzje dla dzieci i rodziców

Maria Krüger „Dar rzeki Fly”

Wydawnictwo Nasza Księgarnia, Warszawa 1978

Maria Krüger miała znakomite pióro. Teksty tej nie żyjącej już od ponad dwudziestu lat autorki to przykład niestarzejącej się literatury dla dzieci. W naszym cyklu „Z bibliotecznej pół(ecz)ki. Recenzje dla dzieci i rodziców” proponowałam już lekturę „Apolejki i jej osiołka” https://www.mbp.chrzanow.pl/2020/06/maria-kru%cc%88ger-apolejka-i-jej-osiolek-ksiazkowe-recenzje-dla-dzieci-i-rodzicow/. Dzisiaj, stojąc przed półką „Baśnie i legendy z różnych stron świata” znajdującą się w Oddziale dla Dzieci, sięgnęłam po nieco zapomniany tom baśni spisanych przez Marię Krüger pod tytułem „Dar rzeki Fly” z ilustracjami Jerzego Srokowskiego.

Znajdziemy tu baśnie m.in. z Nowej Gwinei, Japonii, Wietnamu, Afryki, Haiti, Armenii. Każda z opowieści tchnie niepowtarzalnym urokiem egzotyki uchwyconej mistrzowsko przez autorkę.

„Dar rzeki Fly” to baśń z Nowej Gwinei opowiadająca o życiu pięknej Dandai i magicznej mocy tytułowej rzeki – przywracania ludziom młodości. Dandai była najpiękniejszą dziewczyną w wiosce, pełną wdzięku i radości życia, o hebanowych włosach, błyszczących oczach i gładkiej skórze. Wyszła za mąż za najdzielniejszego młodzieńca i urodziła sześcioro dzieci. Ciężkie warunki życia i surowa przyroda niestety zabrały pięcioro z nich… Z Dandai, która owdowiała po wypadku męża w dżungli, został jedynie jej najmłodszy synek, Leituuk, a ona sama postarzała się, jej włosy pokryły się siwizną a twarz zmarszczkami. Dandai bardzo pragnęła znowu być piękna i młoda, żeby pełna sił mogła zajmować się swoim malutkim synkiem. Pewnego dnia wyruszyła nad rzekę Fly, by prosić ją o przywrócenie młodości…

Ta wzruszająca opowieść o przemijaniu i miłości między matką a dzieckiem, napisana pięknym obrazowym językiem, który przenosi nas w świat tej egzotycznej baśni, niesie ze sobą uniwersalny przekaz o godzeniu się z upływem czasu i nieoczywistą definicją piękna – dla Leituuka jego mama była najpiękniejsza ze wszystkich, z siwymi włosami i pooraną zmarszczkami twarzą.

„Dar rzeki Fly” otwiera zbiór baśni, zilustrowanych mistrzowską ręką Jerzego Srokowskiego – autora, który stworzył m.in. charakterystyczne postaci Stasia i Nel z „W pustyni i w puszczy” Henryka Sienkiewicza. Delikatna, zwiewna kreska i stonowane barwy oddają oryginalny charakter opowieści. Szkoda, że w całym tomie jest raptem kilka tych pięknych ilustracji. Ale i tak warto sięgnąć po tę lekturę, zanurzyć się w nią, zasłuchać, zaczytać razem z dzieckiem.

Przygotowała: Bibliotekarka Kasia / Oddział dla Dzieci

Źródło ilustracji: www.krakowczyta.pl

Przewiń do góry