Kulturalne ferie w mieście 2022 – już za nami! Zobaczcie relacje z naszych filii!

Relacja z naszych bibliotecznych filii

Tegoroczne ferie po raz kolejny zostały zorganizowane pod wspólnym hasłem KULTURALNE FERIE W MIEŚCIE przez trzy chrzanowskie instytucje: Miejską Bibliotekę Publiczną w Chrzanowie, Miejski Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Chrzanowie oraz Muzeum w Chrzanowie im. I. i M. Mazarakich.

Ten wspólny feryjny czas w naszej bibliotece i filiach spędziliśmy pod hasłem “Zimowe wędrówki z wyobraźnią”.

Zobaczcie sami co się u nas działo w styczniu. 

ODDZIAŁ DLA DZIECI

Ferie, ferie, i po feriach… Za nami tegoroczna edycja spotkań zorganizowanych dla dzieci przez chrzanowską bibliotekę. A co się działo w Oddziale dla Dzieci?

Dużo uśmiechów, dobra zabawa i ciekawe zajęcia – to w kilku słowach podsumowanie naszych działań. W drugim tygodniu ferii dzieciaki zapisane na zajęcia skorzystały z naszych propozycji, wśród których znalazło: się programowanie robotów edukacyjnych z pomocą dedykowanych aplikacji i koduj-maty, pobudzające wyobraźnię i rozliczne plastyczne talenty warsztaty z zimą w roli głównej, ciekawa, tematycznie dobrana literatura.

Jako, że 2022 rok upamiętnia 180. rocznicę urodzin Marii Konopnickiej, na zakończenie zaprosiliśmy dzieci na wędrówkę na jagody, zainspirowaną utworem, a jakże, „Na jagody”. Podzieleni na grupy wyruszyliśmy na wędrówkę po zakamarkach biblioteki, rozwiązując zagadki i zadania, pokonując biblioteczne labirynty i zbierając… jagody.

Na koniec wszystkie dzieci otrzymały pamiątkowy certyfikat udziału w bibliotecznych feriach i nasze podziękowanie za wspólną zabawę i serdeczne zaproszenie na kolejne spotkania.

FILIA W BALINIE

Tegoroczne Ferie w filii w Balinie upłynęły pod hasłem „Ferie z naturą”. 

W ramach zaplanowanych działań odbyło się min spotkanie z Panem Andrzejem Chrząścikiem – ornitologiem i członkiem Małopolskiego Towarzystwa Ornitologicznego, który opowiedział o zimowym życiu ptaków, gatunkach, które można spotkać w tym okresie na naszych terenach oraz odpowiadał na liczne pytania dzieci dotyczące min swojej pracy. 

Skoro ferie z naturą to nie mogło również zabraknąć warsztatów z NaturHouse w Chrzanowie, podczas których pod czujnym okiem dietetyka Pani Natalii Jekiel uczyliśmy się przygotowywać smaczne i zdrowe przekąski oraz soki, które dodadzą zdrowia i energii nawet w najmroźniejsze zimowe dni. 

Podczas kilku dni ferii było również sporo zajęć plastycznych, zabawa z programowaniem i dużo, DUŻO śmiechu. 

Dziękujemy wszystkim za udział i mamy nadzieję, że do zobaczenia za rok 😊   

FILIA W PŁAZIE

Nasze feryjne spotkania zaczęliśmy od wspólnej gry planszowej o charakterze sportowym, którą rozegraliśmy na dywanie. Omówiliśmy różne jej warianty i konieczne elementy: fabuła, instrukcja, plansza, pionki, kostki, liczba graczy itd. I ruszyła zespołowa praca nad własna grą planszową. Dzieci miały dowolność w wyborze większości elementów, ale koniecznie musiała być to gra związana z Płazą. Bazą planszy była mapa miejscowości. Nad grą pracowaliśmy dwa dni, przeplatając prace rozgrywkami innych gier zespołowych. Polecamy innym np.: Jungle Speed, Parce w pralce. Gdy już gry były gotowe wymieniliśmy się nimi w zespołach i przetestowaliśmy ich poprawność. Wszystkim się udało! Ta praca dała nam dużo satysfakcji!

Odbyły się również zajęcia z programowania. Stopniowo, poprzez grę planszową i ćwiczenia w kodowaniu  p. Dorota wprowadziła dzieci w zasady programowania ozobotów . A potem już tylko wielka frajda opracowania własnej drogi i zadań dla robotów. Efektem końcowym było połączenie wszystkich narciarskich tras w jedną i przejazd ozobotów przez całość. Bardzo dziękujemy Pani Dorotce za przeprowadzone zajęcia!

„Kto grywa w karty ten ma łeb obdarty” – głosi stare porzekadło. Nas jednak nie zniechęciło. Dziś rzadko grywa się w karty, więc dzieci miały okazję na naszych zajęciach zapoznać się z talią i zasadami prostych gier. Co prawda rozgrywki miały być międzypokoleniowe, ale coż … czasy są pandemiczne. Daliśmy radę! Tego dnia za namową  uczestników ferii – Bartka i Pawła zagraliśmy również w „Mafię” i bardzo nam się spodobało. Rozegraliśmy kilka rund! Niestety mafia za każdym razem wygrywała. Dziękujemy chłopcom za przygotowanie i poprowadzenie zabawy!

Również temat zdrowia może stanowić ciekawą bazę dla gier i zabaw. Naszym gościem były Panie; Milena Piechnik i Angelika Grzejdziak, które na co dzień zajmują się pracą nad zdrowymi nawykami żywieniowymi. W interesujący sposób wzmacniały w naszych uczestnikach ferii potrzebę zdrowego stylu życia. Choć temat wydaje się być już dzieciom dobrze znany, to prowadzące potrafiły wzbudzić w słuchaczach aktywność i zainteresowanie. O zdrowiu nigdy za wiele!

FILIA W POGORZYCACH

Co się działo w bibliotece w Pogorzycach? Aby lepiej się poznać i zaprzyjaźnić  ferie rozpoczęliśmy od zabawy i gier integracyjnych.

A już drugiego dnia rozpoczęliśmy biblioteczną podróż na Wyspę pełną tajemnic. Uczestnicy podzieleni na grupy odkrywali wyspy opisane w książkach dla dzieci i młodzieży. Potem podczas zajęć plastycznych tworzyliśmy własne wyspy. Pomogły w tym gry słowne i kreatywne zabawy, dzięki którym powstały naprawdę wyjątkowe miejsca. Wśród ulubionych znalazła się Wyspa przysmaków, Wyspa kolorów, Wyspa tropikalna oraz Wyspa skał i kamieni. Dzieci przygotowały powitalne emblematy z symbolami wymyślonych wysp.

Potem przyszedł czas na urządzenie się na wyspie –sprawdzaliśmy swoje siły w sposobach zdobywania pożywienia, w czym pomogło nam doświadczenie w łowieniu rybek przy użyciu gry wielkoformatowej .

Mieliśmy również czas na przygotowanie wyspowego poczęstunku, który nie musiał długo czekać na wygłodniałych podróżników.

Podczas zajęć z szycia nauczyliśmy się jak wykonywać proste ściegi oraz wykonaliśmy własne pomysłowe maskotki z filcu.

Dwa dni minęły nam na przygotowywaniu pamiątek podczas warsztatów odlewów gipsowych.Wykonane odlewy po wyschnięciu były staranie malowane i dekorowane brokatem, dzięki czemu powstały oryginalne ozdoby, chętnie zabierane przez dzieci do domu.

Największym powodzenie cieszyły się jak zawsze gry i zabawy integracyjne. Bawiliśmy się m.in. w Śpiącego dzidziusia, Pole minowe, Rwącą rzekę, Śniegową bitwę. Były wspólne tańce a nawet nauka karate. 

Zmęczone zabawami dzieci chętnie korzystały z bibliotecznego kącika z grami planszowymi.  

W te kilka dni bibliotekę w Pogorzycach odwiedziło  blisko 20 dzieci. Na zakończenie otrzymały drobny upominek w postaci bibliotecznego przewodnika Czytanie zabytków.  Mali odkrywcy w Chrzanowie. Przewodnik dla dzieci i ich rodziców, przygotowanego w ramach projektu “Za kulisami książki”.

 

FILIA W LUSZOWICACH

Dzieci uczestniczące w feriach w Luszowicach długo nie zapomną atrakcji i niespodzianek, jakie przygotowała dla nich biblioteka. Wszyscy mogli się wyżyć artystycznie, a wykonane dzieła zabrać do domu.

W pierwszym dniu dzieci młodzi artyści wykonali efektowne kuferki z motywami ludowymi. Warsztaty miały charakter dizajnerski. Każdy z uczestników samodzielnie zaprojektował własne pudełko. Drugi dzień przebiegał pod znakiem rękodzieła artystycznego. Pod okiem p. Małgorzaty Grygierczyk z KGW „Luszowianki” dzieci pracowały nad karczochem z krepiny. Nazajutrz uczestnicy podczas warsztatów kulinarnych przygotowali pizzę sołtysa. Palce lizać. W przedostatnim dniu Ferii z tradycją zorganizowano wycieczkę do Galerii „Drzewiej” w Porębie Żegoty. Tam podczas warsztatów malarsko-rzeźbiarskich prowadzonych przez p. Edwarda i Zofię Goreckich dzieci wyczarowały wielobarwne ptaszki-drzewiejaszki. Finałem zajęć feryjnych w bibliotece były warsztaty programowania. Dzieci grały w gigantyczną grę photonową „Moje Luszowice”. Pytania i zagadki dotyczyły rzecz jasna Luszowic. Zajęcia prowadziła p. Dorota Lipiarska z Oddziału dla Dzieci MBP w Chrzanowie  

„Ferie z Tradycją „zorganizowano w ramach projektu „Wczoraj i dziś – nasze dziedzictwo” finansowanego przez Fundację Orlen z programu „Moje miejsce na Ziemi”.

Dziękujemy za udział i zapraszamy za rok!

Scroll to Top