Chrzanowska majówka 2022

Wspólne świętowanie!

We wtorek przypada święto Konstytucji 3 maja.

Tego dnia Polska i Polacy na całym świecie obchodzą święto narodowe upamiętniające przyjęcie w 1791 r. pierwszej w Europie i drugiej na świecie spisanej konstytucji.

Z tego powodu w naszym mieście zorganizowane zostało huczne wspólne świętowanie. Do tej akcji przyłączyła się również biblioteka – czyli my!

Strefa biblioteczna oferuje:

• OJCZYZNA W CYTATACH – wystawa,
  • KWIAT Z WODY – AKWARELE MARTY PIETRZYK – wystawa,
  • PLENER MALARSKI – pokaz warsztatowy akwareli na żywo / Marta Pietrzyk, Zielony Kadr Marta Pietrzyk,
  • TEST WIEDZY O OŚWIECENIU / online
  • RODZINNY QUIZ 3-MAJOWY
  • BIAŁO-CZERWONE GIPSOWE MALOWANKI – warsztaty,
  • GRY I ZABAWY DLA DZIECI,
  • BOOKCROSSING – książka w majowej podróży
  • DROŻDŻOWE SMAKI – degustacja bucht drożdżowych / Kawiarnia Literacka Melba,

Na Majówce Kawiarnia Literacka Melba częstować będzie Buchtą lub bułą (wypiekaną także z sezonowymi owocami – najczęściej ze śliwką, oraz innymi dodatkami, w tym także bakaliami) “Buchtą filipowicką”, za którą za wypiek i prezentację otrzymała dyplom .

Podczas XI Małopolskiego „Święta chleba”, na krakowskim Placu Wolnica, Melba zaprezentowała lokalny wypiek z okolic Krzeszowic “buchtę filipowicką” tradycyjnie wypiekaną od wielu pokoleń, przez gospodynie wiejskie w Sołectwie Filipowice – najczęściej na niedzielę .
W sąsiednim sołectwie Miękinia, wypiekane jest podobne ciasto, o nazwie “buła miękińska”.
To wielkie smakowite, pulchne i aromatyczne drożdżowe ciasto. Zwykle  wypiekane z tzw. kruszonką.

Receptura zawiera, w odpowiednich proporcjach: mleko, mąkę, wiejskie jaja, drożdże, masło, sól oraz dodatki smakowe uszlachetniające to wyśmienite, proste ciasto. Najczęściej podawane z kawą na niedzielnym śniadaniu.

Pasaż przy MOKSiR, ul. Broniewskiego 4

Zapraszamy!