Dzień Dobrych Uczynków: 1 – 2 kwietnia – relacja

Co dobrego uczyniliśmy?

Ostatni weekend 1-2 kwietnia 2022 w chrzanowskiej bibliotece obfitował w szereg różnorodnych zajęć, spotkań i wystaw za sprawą DNI DOBRYCH UCZYNKÓW zorganizowanych przez Centrum Społecznościowe „Po Sąsiedzku”, Miejską Bibliotekę Publiczną w Chrzanowie, Stowarzyszenie Przyjaciół Księdza Michała Potaczało „Apostoł Dobroci”Stowarzyszenie Za Piecem, Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy w Chrzanowie oraz Klub Absolwenta.

DZIEŃ 1:

18:00 Wernisaż fotografii „Metamorfozy”
18:15 Recital Janusza Saługi „Gdy żyjesz nadzieją”

1.04 (piątek), godz. 18:00
WERNISAŻ WYSTAWY FOTOGRAFII „METAMORFOZY”

Wystawa fotografii / organizatorzy: Stowarzyszenie Arkadia, Klub Absolwenta, Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy.

Czas trwania wystawy: 1 – 30.04

1.04 (piątek), godz. 18:15
RECITAL JANUSZA SAŁUGI „GDY ŻYJESZ NADZIEJĄ”

 

W ramach Dnia Dobrego Uczynku przygotowane zostały dwie wystawy, jedną z nich jest wystawa „Metamorfozy”.

Wystawa jest częścią projektu „Wzorem dla innych – otwarci na niepełnosprawność”, realizowanego w ramach Budżetu Małopolskiego.

Twórcą projektu jest Ewelina Londzin.

Motywem wystawy jest droga – „pozwala on dostrzec i wyrazić wiele treści w znaczeniu zarówno fizycznym, jak i duchowym, aksjologicznym i epistemologicznym.” Każdy z uczestników tego projektu opowiada, czym dla niego jest droga. Może być ona asfaltowa, brukowa, leśna, prosta, z zakrętami, a może być też metaforą życia ludzkiego (które ma swój początek i koniec).

W trakcie wernisażu można było częstować się pysznymi przekąskami (w tym również świeży popcorn, robiony w stworzonej do tego maszynie).

Dzień zwieńczył niesamowity recital „Gdy żyjesz nadzieją” Janusza Saługi.

Zobaczcie fotorelacje:

DZIEŃ 2:

12:00 – 15:00 Szkolenie dla koordynatorów wolontariatu 
14:00 – 18:00 Kiermasz książki, zbiórka książek i malowanek dla dzieci z Ukrainy, „Podróże małe i duże” – stoisko Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego, „W zgodzie z naturą” – stoisko ze zdrową żywnością Gospodarstwa mlecznego „Kozart”, zbiórka artykułów i przyborów szkolnych dla chorych dzieci z Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie – Prokocimiu
Blok imprez dla dzieci i dorosłych: „Żywa biblioteka”, „Konkurs na hasło lub rymowankę o dobrych uczynkach i dobroci”, animacje dla dzieci, badania profilaktyczne, pokaz makijażu, ćwiczenia oddechowe, pokaz pierwszej pomocy, zajęcia kreatywne, piosenki i zabawy harcerskie, zbiórka produktów żywnościowych na rzecz Osoby z niepełnosprawnością, wata cukrowa i popcorn, zbiórka karmy dla psów i kotów z „Maluszkowego Przedszkola”
14:00 – 17:00 „GEO animacje dla małych odkrywców”– warsztaty dla dzieci 5-12 lat
15:30 – 17:15 „Nauka czytania na wesoło” – zajęcia pokazowe dla dzieci 2-5 lat
16:00 Otwarcie Centrum Wolontariatu „Po Sąsiedzku
16:30 Otwarcie Wystawy fotografii Anny Nalepy-Jaśko „TUTAJ”
17:15 Rozdanie nagród w „Konkursie na hasło lub rymowankę o dobrych uczynkach i dobroci”

2.04 (sobota), godz. 16:30
OTWARCIE WYSTAWY „TUTAJ” – FOTOGRAFII ANNY NALEPY-JAŚKO

Wystawa fotografii / organizatorzy: Centrum Wolontariatu “Po Sąsiedzku”, Jaśkowa Galeria.

Czas trwania wystawy: 2 – 30.04

2.04 (sobota)
NAUKA CZYTANIA NA WESOŁO – POKAZOWE ZAJĘCIA NAUKI CZYTANIA METODĄ SYLABOWĄ

Zajęcia dla dzieci:
• godz. 15.30 – 16.15 – gr. I dzieci w wieku 2-3 lata
• godz. 16.30 – 17.15 – gr. II dzieci w wieku 4-5 lat

Prowadzenie: Małgorzata Waliczek, właścicielka Pozysfery oraz Stacji Bajkowo

Dzień drugi obfitował w liczne wydarzenia: kiermasz książek, zbiórki, atrakcje dla dzieci i dorosłych, konkurs, pokazy, zajęcia kreatywne… można by wymieniać i wymieniać. Dbaliśmy o nasze zdrowie, samopoczucie. Ten dzień spędziliśmy również na spełnianiu misji, czyli pomaganiu innym: dzieciom z Ukrainy, osobom niepełnosprawnym, chorym dzieciom ze szpitala w Krakowie, ale również zwierzętom.

Dzieci miały okazję uczestniczyć w ciekawych warsztatach. 

Jednym ze spotkań były zajęcia pokazowe zajęcia nauki czytania metodą sylabową. A czym jest wykorzystana w trakcie spotkania symultaniczno-sekwencyjna nauka czytania? To metoda skupiająca się na nauce czytania ze zrozumieniem, pozwalająca na zachowanie konwencji zabawy z wykorzystaniem aktywności i działania dziecka. Dzieci poznawały sylaby, którym wspólnie nadawały znaczenie, a to ułatwia proces zapamiętywania. Metoda ta jest także skutecznym sposobem budowania systemu językowego, według naśladowania trzech etapów jego nabywania: powtarzania, rozumienia i nazywania. 
I tak właśnie uczyły się i bawiły u nas najmłodsze dzieci (2-5 lat) pod fachowym, ciepłym i życzliwym okiem pani Małgosi Waliczek – trenerki TUS, terapeutki ręki i zaburzeń motoryki małej, absolwentki kursu Symultaniczno-sekwencyjnej nauki czytania w Centrum Metody Krakowskiej, właścicielki Pozysfery i Stacji Bajkowo.

Kolejnymi warsztatami dla dzieci były warsztaty „GEO animacje dla małych odkrywców”, podczas których uczestnicy badali i obserwowali pod lupą przeróżne skamieniałości.

Ważnym punktem tego dnia było również otwarcie Centrum Wolontariatu „Po sąsiedzku” oraz wystawy fotografii Anny Nalepy-Jaśko, pod tytułem „Tutaj”.

W trakcie tego dnia goście mieli okazję wpisać się do „Księgi dobrych życzeń dla Mieszkańców i Mieszkanek Powiatu Chrzanowskiego”.

Zobaczcie sami co się działo:

Scroll to Top