Książkowe recenzje dla dzieci i rodziców

Roald Dahl „Matylda”

Społeczny Instytut Wydawniczy ZNAK, Kraków 2016

Lektury szkolne mają to do siebie, że poprzez sam fakt figurowania na tej chlubnej liście książek do „przerobienia” w szkole, zniechęcają do siebie potencjalnych czytelników. I to nie jest żadna tajemnica, tylko klarowny mechanizm psychologiczny związany z odruchem buntu i niechęcią do przymusu i obowiązku.

Zdarzają się jednak takie lektury, które wciągają i przewracają świat czytelnika do góry nogami, lektury, które towarzyszą później człowiekowi przez całe życie. I taką książką może być właśnie „Matylda” Roalda Dahla  (pod warunkiem minimum dobrej woli, która sprawi, że oporny uczeń w ogóle otworzy książkę…).

Roald Dahl (1916 – 1990) – pisarz, scenarzysta i publicysta, lotnik i brytyjski szpieg, autor wielu książek dla dzieci z nurtu antypedagogiki, słynął ze swojej ekscentryczności i niecodziennego poczucia humoru. W swoich książkach wykreował wiele niezapomnianych postaci i historii, które przeszły do kanonu literatury światowej, a niektóre z nich zostały zekranizowane.

„Matylda” to historia dziewczynki, która uwielbia czytać i pochłania książki w oszałamiającym tempie, chociaż jest na to zdecydowanie za mała – Matylda skończyła cztery lata i trzy miesiące w momencie, gdy przeczytała cały księgozbiór dla dzieci w lokalnej bibliotece i była niewiele starsza, gdy wzbogaciła swoja listę przeczytanych lektur o najsłynniejszych autorów książek dla dorosłych. Dziewczynka jest niezwykle bystra – „wrażliwa i błyskotliwa”, jak zauważa narrator, mądrzejsza od wielu dorosłych, których spotyka na swojej drodze. Jej rodzina nie daje jej wsparcia, wręcz przeciwnie – rodzice zostali sportretowani jako prymitywni i bezmyślni kombinatorzy, potrafiący tylko wyśmiewać się ze swojej wrażliwej i mądrej córki. W szkole panuje równie bezwzględna atmosfera – na przykład dyrektorka szkoły wyrzuca swoich uczniów przez okno na podwórko… Na szczęście przyjazną osobą i bratnią duszą tytułowej Matyldy jest nauczycielka panna Honey, która nie ukrywa swojej sympatii do niezwykłej dziewczynki. Matylda, próbując poradzić sobie z okrutnym światem, odkrywa w sobie szczególną supermoc…

Książki Roalda Dahla zachwycają oryginalnymi rozwiązaniami fabularnymi, wartkim językiem, dobitnymi, ale nie pozbawionymi subtelności i trafności psychologicznej portretami bohaterów, a nade wszystko faktem, że są całkowicie wolne od natrętnego moralizatorstwa. I swoją przewrotnością, która jest bliższa prawdy niż zazwyczaj literatura dla dzieci bywa.

Przygotowała: Bibliotekarka Kasia / Oddział dla Dzieci

Źródło ilustracji: www.taniaksiazka.pl

Scroll to Top