Poznajemy kraje świata – spotkanie ze Zbigniewem Durczokiem

Poznajemy kraje świata – spotkanie ze Zbigniewem Durczokiem

11 maja Miejska Biblioteka Publiczna miała przyjemność gościć ponownie Pana Zbigniewa Durczoka – emerytowanego nauczyciela matematyki, pasjonata historii i podróży. Tym razem, w ramach cyklu spotkań „Poznajemy kraje świata”, prelegent promował publikację pt. „Lwów w historii i kulturze polskiej”, której jest jednym ze współautorów.

Podczas wykładu słuchacze mogli m.in.: zapoznać się z zarysem historii Lwowa, przypomnieć sobie znanych Polaków tam urodzonych, posłuchać o działalności zaprzyjaźnionego lwowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz dowiedzieć się o rzeczach, których nie znajdziemy na trasach zwykłych wycieczek. Treść wystąpienia była oparta w dużej mierze na osobistych przeżyciach i wrażeniach Pana Zbigniewa. W galerii fotografii znalazły się też unikatowe zdjęcia wykonane na tydzień przed Wielkanocą. Przedstawiały one realia codziennego życia mieszkańców miasta i próby chronienia zabytków kultury.

Oczywiście nie zabrakło sławnej Kawiarni Szkockiej. To właśnie tam, po wielu awanturach o zapisane stoły i obrusy, powstał zeszyt – tzw. Księga Szkocka, czyli unikatowy zbiór stworzony przez lwowską szkołę matematyków, gdzie zapisywano problemy matematyczne, ich rozwiązania oraz przyznane za nie nagrody (jak np. żywa gęś lub flaszka wina).

Osoby zainteresowane miały możliwość nabycia książki po spotkaniu, także z dedykacją i autografem.

Scroll to Top