Wernisaż wystawy i rozstrzygnięcie konkursu CZYTANY OBRAZ-MALARSTWO ROBERTA BAREI w Tygodniu Bibliotek 2022 – relacja

Zobacz nagranie!

13 maja (piątek) o godz. 17:o0. odbył się wernisaż wystawy Roberta Barei oraz rozstrzygnięcie 2. EDYCJI konkursu ogólnopolskiego CZYTANY OBRAZ – MALARSTWO ROBERTA BAREI.

Współgospodarzem popołudnia był  Gustaw Czerwik, z którym biblioteka współpracuje min. w ramach Akademii Słowa.
Po powitaniu  autora wystawy  oraz laureatów konkursu wszyscy uczestnicy wernisażu oddali się kontemplacji SŁOWA i OBRAZU.

Parafrazując mistrza Shakespeara: Słowo czy obraz – oto jest pytanie…  publiczność zdecydowała, że tego sportu rozstrzygnąć się nie da, gdyż  są to dwa światy sztuki, które pięknie się uzupełniają, przenikają i  wzajemnie inspirują: SŁOWO i OBRAZ!

Rozstrzygnięcie konkursu:

W związku z zakończeniem terminu składania prac konkursowych (15.04.2022)  na konkurs ogłoszony  24.01.2022, powołaniem jury i po rozstrzygnięciu konkursu w dn. 4.05.2022 wg ustalonych kryteriów oceny:

• Zgodność z tematem / tekst literacki do wybranego obrazu Roberta Barei
  • Spójność przekazu plastycznego i literackiego
  • Twórczy charakter pracy (poszukiwanie własnych sposobów przekazu – oryginalność formy i treści)
  • Oryginalność w interpretacji
  • Emocjonalny odbiór treści  poprzez wyrażenie refleksji i opinii
  • Poprawność stylistyczna i językowa

Jury w składzie:

• Anna Siewiorek – Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chrzanowie – przewodnicząca jury
  • Gustaw Czerwik – Grupa Poetycka Gustawa Czerwika – sekretarz jury
  • Olga Nowicka – Dział Promocji, Miejska Biblioteka Publiczna w Chrzanowie
  • Wanda Potoczek – polonistka, Akademia Słowa, DKK-Dyskusyjny Klub Książki
  • Antoni Dobrowolski – poeta, Grupa Twórcza Cumulus

Przyznało 3 nagrody główne i 3 wyróżnienia:

Wyróżnienie: Andrzej Wróblewski z Warszawy, godło: Midur,  Sonet z balonikiem do obrazu Czerwony balonik
Wyróżnienie: Konrad Obrok z Chrzanowa, godło: Darnok Korbo, Przekroczona granica zła do obrazu Ulica Kamila
Wyróżnienie: Krystyna Gradek z Chrzanowa, godło: Augusta, Paradise do obrazu Paradise 60

Miejsce III: Bogdan Nowicki ze Świętochłowic, godło: Ligustr, Kwiaciarka do obrazu Kwiaciarka
Miejsce II: Anna Piliszewska z Wieliczki, godło: Sezam, Już czas do drogi – sonet , do obrazu Już czas do drogi
 Miejsce I: Katarzyna Wiktoria Polak z Krakowa, godło: Bursztyn, Jabłonie – ekfraza, do obrazu Jabłonie

Zapraszamy do obejrzenia nagrania z tego spotkania.

Podczas tegorocznej 2. edycji konkursu CZYTANY OBRAZ wydana została publikacja – dostępna w bibliotece.