XII Chrzanowski Maraton Czytania Dzieciom – relacja

XII Chrzanowski Maraton Czytania Dzieciom czyli literacki bieg już za nami!

Przełom maja i czerwca w Oddziale dla Dzieci i filiach bibliotecznych przebiegał pod hasłem literackiego biegu na dłuuugim dystansie. Okazją do tego był XII Chrzanowski Maraton Czytania Dzieciom, który, jak co roku, wpisał się w Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom (28.05 – 4.06), organizowany przez Fundację ABCXXI Cała Polska czyta dzieciom. W tym roku wszystkie spotkania przebiegały pod hasłem „Polscy autorzy dla klimatu”, czyli było literacko, edukacyjnie i oczywiście przyrodniczo! Ale po kolei i chronologicznie.

27 maja – ODDZIAŁ DLA DZIECI

Naszymi gośćmi byli i dzieciom głośno czytali wiersze Małgorzaty Strzałkowskiej z tomiku „Raj na Ziemi czyli rady nie od parady II”:

Robert Maciaszek – Burmistrz Miasta Chrzanowa
Anna Siewiorek – Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chrzanowie
Natalia Feluś – Tygodnik Ziemi Chrzanowskiej Przełom i portal przelom.pl
Asp. Iwona Szelichiewicz – Komenda Powiatowa Policji w Chrzanowie
Tadeusz Arkit – Radny Sejmiku Województwa Małopolskiego
Jolanta Zubik – Zastępca Burmistrza Miasta Chrzanowa
Bożena Bierca – Dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego w Chrzanowie
Maria Cibicka – p.o. Zastępcy Dyrektora Wojewódzkiej B-ki Publicznej w Krakowie
Lucyna Kozub – Jentys – Prezes Stow. Uniwersytet Trzeciego Wieku w Chrzanowie
Kamil Bogusz – Dyrektor Muzeum w Chrzanowie im. I. i M. Mazarakich
Janina Onyszkiewicz – bibliotekarka, długoletni Kierownik Oddziału dla Dzieci chrzanowskiej biblioteki
St. Strażak Joanna Sroka – Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Chrzanowie
Aneta Drzewiecka – Dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Chrzanowie
Mariusz Pyptiuk – Członek Zarządu, Zakład Gospodarki Odpadami Komunalnymi w Balinie

Słuchaczami i aktywnymi uczestnikami byli uczniowie klas młodszych ze Szkoły Podstawowej nr 5 im. Ks. Michała Potaczały w Chrzanowie oraz Szkoły Podstawowej nr 6 im. Jana Pawła II w Chrzanowie.

Jak każe tradycja zaczęliśmy od „Lokomotywy” Juliana Tuwima – tym razem w wersji filmowej, czytanej przez chrzanowskie bibliotekarki, a okraszonej pięknymi grafikami Katarzyny Kloski z Oddziału dla Dzieci. Niespodzianką i miłym prezentem dla naszych gości z Ukrainy była „Lokomotywa” w języku ukraińskim, pięknie przeczytana przez Margeritę ze Szkoły nr 6 w Chrzanowie.
W drugiej części maratonowego spotkania dzieci wzięły udział w Warsztatach Poprawnej Polszczyzny, które poprowadził Maurycy Polaski – aktor, muzyk, konferansjer, ale także pedagog i autor książek dla dzieci.

Spotkanie było niezwykle dynamiczne, z potężną dawką dobrego humoru, angażujące uczestników, i to nie tylko tych najmłodszych.

31 maja - FILIA W LUSZOWICACH

Pali się – ale nie u nas 🙂

Gromkie brawa, radosne śmiechy, świetne interpretacje towarzyszyły akcji czytania dzieciom, którą biblioteka w Luszowicach przygotowała wspólnie ze Szkołą Podstawową oraz Młodzieżową Drużyną Pożarniczą przy OSP Luszowice.  Bohaterem maratonu w Luszowicach był Jan Brzechwa – to jego utwór zaprezentowali zaproszeni do głośnej lektury goście.

Czytały przedstawicielki Szkoły Podstawowej im. Króla Władysława Jagiełły w Luszowicach:

Alina Sułek – Dyrektor
Lidia Jurkiewicz – pedagog
Justyna Dudek i Monika Kasprzycka – nauczycielki wychowania przedszkolnego i wczesnoszkolnego.

Czytał również Ks. Zbigniew Pluta, proboszcz Parafii pw. Św. Anny w Luszowicach oraz Julia Kaszuba i Izabela Firek z OSP Luszowice. Obie druhny prowadzą Młodzieżową Drużynę Pożarniczą.

Zwyczajem Maratonu Czytania w Luszowicach jest akcent teatralny. W tym roku inscenizację pantomimiczną – akcję gaszenia pożaru – przygotowali członkowie MDP. Furorę zrobiła akcja polewania dzieci wodą z hydronetki. Występ podobał się tak bardzo, że publiczność nagrodziła lektorów i aktorów nie tylko brawami, lecz również głośnym skandowaniem wyrazu „si-kaw-ka”. Śmiało można powiedzieć, że mając takich strażaków pożar nam niestraszny. Bo jak napisał poeta „Rzadko bywają strażacy tacy. Tacy Strażacy – to są strażacy. Takich strażaków potrzeba nam”.

31 maja – FILIA W PŁAZIE

Każdy z nas z pewnością chociaż raz w życiu  bawił się w „pociąg”. Wróciliśmy do tej starej zabawy i razem z naszymi gośćmi pociągowym wężykiem rozpoczęliśmy nasze czytelnicze, płaziańskie spotkanie. Towarzyszyła nam „Lokomotywa” Tuwima w muzycznej rockandrollowej  interpretacji Tomasza Piotrowskiego. Ruchem pociągów kierował nasz gość – pracownik PDPS w Płazie Michał Obrok, przebrany w strój kolejarza. Pociągi prowadziły:

Dorota Kośmider – Radna Rady Miejskiej w Chrzanowie
Dorota Smolik – Dyrektor Szkoły Podstawowej w Płazie
Monika Kozub – Dyrektor Przedszkola Samorządowego w Płazie
Zenobia Figa – Prezes Zarządu Klubu Sportowego „Tempo” w Płazie.

Nie zabrakło „Lokomotywy” w wykonaniu Piotra Fronczewskiego z ilustracjami M. Goździewicz i E. Śmietanki – Combik. Głównym punktem spotkania było wysłuchanie, czytanej przez naszych gości bajki Izabeli Skorupki „Gdzieś daleko bajka eco”, której przesłanie wpisało się w motto tegorocznego Tygodnia Czytania Dzieciom. Dzieci poznały także pięć głównych zasad bycia eco, zaczerpniętych z książki „Zero Waste” Oli Woldańskiej – Płocińskiej. Spotkanie zakończył quiz o segregowaniu odpadów oraz słodki poczęstunek.

31 maja – FILIA W POGORZYCACH

Oczywiście czytaliśmy i w Pogorzycach. Biorąc pod uwagę tegoroczne hasło, do głośnego czytania wybraliśmy opowiadanie z książki Justyny Bednarek „Ty też możesz uratować świat. Ekoopowieści z Pietruszkowej Woli”. Cała literacko-ekologiczna akcja została zorganizowana przy współpracy ze Szkołą Podstawową im. Św. Franciszka z Asyżu, a czytali dzieciom:

Teresa Langer, Teresa Mierzwa i Grażyna Ryczek z Grupy Obrzędowo – Śpiewaczej „Pogorzycanki”
Janusz Krupnik – Sołtys Pogorzyc
Zbigniew Jamróz – Członek Zarządu, Towarzystwo Wędkarskie Pogorzyce.
Agnieszka Mendela – bibliotekarka z Filii w Pogorzycach

2 czerwca - FILIA OS. POŁUDNIE

Maraton czytania odbył się także w naszej osiedlowej filii, a zaszczycili nas swoją obecnością:

Agata Noszczyk – Dyrektor Przedszkola Samorządowego nr 9 im. J. Brzechwy w Chrzanowie
Ernestyna Lewandowska – poetka i emerytowana chrzanowska bibliotekarka
Dominik Godyń – Dyrektor Krytej Pływalni w Chrzanowie.

Czytaliśmy wiersze nawiązujące do hasła tegorocznego maratonu, a naszymi najmłodszymi gośćmi były dzieci z Przedszkola Samorządowego nr 9 oraz z Oddziału Przedszkolnego przy Szkole Podstawowej nr 8 w Chrzanowie. W trakcie spotkania dzieci nie tylko dobrze się bawiły, o czym świadczyły salwy gromkiego śmiechu, lecz również przypominały sobie zasady segregacji śmieci, które, jak się okazało, świetnie znają.

11 czerwca – FILIA W BALINIE

XII Chrzanowski Maraton Czytania Dzieciom w Filii w Balinie upłynął pod znakiem pięknej, czerwcowej pogody. W otoczeniu zieleni czytaliśmy wiersze polskich autorów związane z klimatem i przyrodą oraz „Lokomotywę” Juliana Tuwima, która dodatkowo została przeczytana również w języku ukraińskim. Wszystko odbywało się w formie pikniku pod przysłowiową chmurką, a czytanym wierszom towarzyszył kiermasz rzeczy używanych dla najmłodszych, a także liczne atrakcje, o które zadbały Panie z Flow Show.

W tym roku nasze zaproszenie do czytania przyjęli:

Jolanta Knapik – Dyrektor Szkoły Podstawowej w Balinie
Wojciech Franzblau – założyciel i członek grupy „Kreatywny Balin”
Marta Głogowska – członkini grupy „Kulinarny Balin”
Natalia Anisimova – członkini grupy „Kreatywny Balin” wraz z córką 

I na koniec oczywiście nasze głębokie ukłony i szczere słowa podziękowania zarówno dla wszystkich Gości, którzy znaleźli czas i zechcieli przyjąć nasze biblioteczne maratonowe zaproszenie, jak i dla uczniów, przedszkolaków oraz ich opiekunów. I zapraszamy do biblioteki – od święta i na co dzień.

Scroll to Top