Rok 2022 – rokiem Brunona Schulza

Dzisiaj mija...

130. rocznica urodzin Brunona Schulza – jednego z najciekawszych polskich prozaików XX wieku, rysownika i grafika, autora m.in. „Sklepów cynamonowych” i „Sanatorium pod klepsydrą”.

Rok 2022 ogłoszono Rokiem Brunona Schulza – przypada w nim bowiem 130. rocznica urodzin i 80. rocznica tragicznej śmierci pisarza i plastyka. 

To, co robił Shulz, to wielka literatura. On nie chciał moralizować czytelnika, tylko oczarować go w przewrotny i perwersyjny sposób. W jego twórczości znajdujemy odwołania do starych mitów biblijnych – wyjaśnił Artur Sandaeur.

Wszystko, czego ten pisarz się dotknie, powinno być sygnowane słowem “tajemnica” – dodał prof. Andrzej Makowiecki.

Bruno Schulz to nie jest postać z podręcznika literatury czy encyklopedii, przeznaczona dla wąskiego grona literaturoznawców. Jego swoistość polega na tym, że ciągle jest czytany na nowo. To bardzo zaskakujące. Obrazy jego prozy poetyckiej dają kolejnym pokoleniom czytelników nową energię – mówi Grzegorz Józefczuk, prezes fundacji Brunona Schulza w Lublinie i dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Brunona Schulza w Drohobyczu.

Ważnym elementem w życiu Shulza były również sztuki plastyczne. 

Grafiki wykonywał rzadką techniką cliche-verre (rozbitego szkła). W pierwszym etapie pracy pokrywał szybę nieprzezroczystą farbą, na której ostrym narzędziem rysował obrazki. Następnie tak przygotowaną płytę wystawiał na długotrwałe działanie światła, które przenikało szkic. W ostatnim etapie rycina była odbijana na papierze.

Źródło informacji: www.polskieradio24.pl, www.trojka.polskieradio.pl

Więcej na temat Brunona Schulza TUTAJ.

Scroll to Top