Zapraszamy na wyjątkowo literackie spotkanie!

Już w sierpniu w bibliotece odbędzie się wyjątkowy LITERACKI MEETING, zorganizowany w ramach ŚWIATOWEGO DNIA MIŁOŚNIKÓW KSIĄŻEK.

W holu biblioteki przygotowane zostanie miejsce meetingowe, klimatycznie i z dekoracjami tak, aby miłośnicy książek ten czas spędzili wyjątkowo.

Literacki meeting to oczywiście forma zabawy książką i literaturą, ale również okazja do kolejnego spotkania i porozmawiania o książkach.

Światowy Dzień Miłośników Książek (Book Lovers Day)

Nie wiadomo, kto jest pomysłodawcą Światowego Dnia Miłośników Książek

Nieznana jest również data, od której obchodzi się to święto. Pewnej podpowiedzi może jednak w tej kwestii udzielić Google Trends. Według danych tego serwisu, wyszukiwania na frazę „narodowy dzień miłośników książek” rozpoczęły się w 2007 roku, a na frazę „dzień miłośników książek” – już w roku 2004. Jednak w listopadzie, a nie w sierpniu. Od 2012 roku święto obchodzi się już oficjalnie od 9 sierpnia. Jedną z pierwszych osób, która wspomniała o tej tradycji na swoim blogu jest Michelle Stockard Miller, prowadząca stronę True Book Addict. (źródło: www.lubimyczytac.pl)

Jest to wyjątkowy dzień dla wszystkich, którzy lubią czytać.  Zachęca on nie tylko do refleksji związanych z historią druku i książek, ale także stanowi okazję dla bibliofili do powiększenia swoich zbiorów, jak również do wzajemnego obdarowywania się książkami.

Badania wykazały, że czytanie może być nie tylko zabawne, ale również przynosić wiele korzyści dla zdrowia. Czytanie pomaga zmniejszyć stres, stymuluje umysł, poprawia pamięć i pomaga lepiej spać – kilkanaście/kilkadziesiąt minut z książką w ręku tuż przed zaśnięciem pozwala zapomnieć o stresie minionego dnia i wyciszyć się. Czytanie bardzo pozytywnie wpływa na ludzki rozwój. Uczy myślenia, pobudza wyobraźnię, rozwija umiejętność wysławiania się, wyrabia cierpliwość. Naukowcy odkryli również, że ci, którzy czytają, są bardziej empatyczni i mają więcej zrozumienia dla innych. (źródło: www.dobrewiadomosci.net.pl)

Przebieg meetingu

  • uczestnicy siedzą w kręgu czytelniczym
  • przedstawiają się z imienia i określają siebie jednym zdaniem jako osobę czytającą
    (np. Cześć jestem Olga i nie potrafię żyć bez czytania)
  • uczestnik przynosi książkę, o której powie kilka słów, zaprezentuje ją i przeczyta fragment (może to być książka z dzieciństwa, którą przeczytał ostatnio i zrobiła na nim wrażenie, ta do której wraca co jakiś czas lub „odkurzona” po latach… etc.)
  • uczestnicy rozwiążą test czytelniczy
  • posłuchać będzie można o ciekawostkach książkowych i o ofercie wydawniczej Wydawnictwa Pactwa, z ew. możliwością zakupu książek w oryginalnych koszulkach 
  • przyniesioną książkę uczestnik będzie mógł podarować innemu uczestnikowi

9 sierpnia, godz. 17:30 - 19:00

MBP, ul. Władysława Broniewskiego 10C

Scroll to Top