Elżbieta Wasiuczyńska i Wojciech Widłak w Luszowicach!

Na pewno znacie Pana Kuleczkę, psa Pypcia, kaczkę Katastrofę i muchę Bzyk – Bzyk – uroczych bohaterów serii książek Wojciecha Widłaka. Te niezwykłe w swojej prostocie opowieści nie byłyby tym czym są, gdyby nie ilustracje, które towarzyszą każdemu tomowi. Piękne, bajecznie namalowane ręką Elżbiety Wasiuczyńskiej, przyciągają wzrok i oddają charakterystyczne ciepło domowych opowieści autora.

Nie bez powodu mowa tutaj o Pani Elżbiecie i Panu Wojciechu, ponieważ – uwaga, uwaga! – nasza biblioteka miała zaszczyt gościć w Filii w Luszowicach oboje autorów. Zapraszamy do przeczytania relacji.

30 maja - Wodciech Widłak

30 maja był bardzo słonecznym dniem w Luszowicach, zwłaszcza, że do naszej bibliotecznej filii zawitał gość niezwykły! Otóż na spotkanie autorskie przybył znakomity pisarz Wojciech Widłak. Twórca m.in. Wesołego Ryjka czy Pana Kuleczki spotkał się ze swoimi młodymi czytelnikami – uczniami luszowickiej szkoły podstawowej, by porozmawiać o… czasie. Spotkanie było połączeniem ciekawej rozmowy o czasie – czyli o czymś czego nie widać, ale co można zmierzyć – i części warsztatowej, podczas której dzieciaki tworzyły swoje własne, najniezwyklejsze zegary świata.

Spotkanie z Panem Wojciechem zapamiętamy jako spotkanie z ciepłym i uśmiechniętym pisarzem, który nawiązuje serdeczny kontakt ze swoimi czytelnikami, sprawiając (na co mamy liczne, biblioteczne dowody), że dzieci chętniej sięgają po literaturę, a przecież o to właśnie chodzi!

20 czerwca - Elżbieta Wasiuczyńska

Ilustracje Elżbiety Wasiuczyńskiej do „Pana Kuleczki” Wojciecha Widłaka oraz do innych książek tego i wielu różnych autorów dzieci z Luszowic miały okazję zobaczyć w oryginale na spotkaniu 20 czerwca.

Pani Elżbieta Wasiuczyńska – malarka, ilustratorka razem z panem Markiem Łątkowskim – malarzem i pedagogiem poprowadzili spotkanie „Rodzinnie i domowo z Panem Kuleczką”.

Ilustracje wykonane w różnych technikach – malowane, wyszywane i wyklejane – była inspiracją dla uczestników spotkania do wykonania swoich projektów domków. Nie zabrakło również czytania fragmentów Pana Kuleczki, wspólnych rozmów i fotografii. Spotkaniu towarzyszyła wystawa ilustracji Elżbiety Wasiuczyńskiej do książki „Mama, tata i ja. Hop-la-la!” wydanej przez Instytut Książki. Koniecznie obejrzyjcie naszą fotorelację!

W ramach projektu

Spotkania oraz wystawa zostały zorganizowane w ramach projektu „Białe kruki”.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego

Scroll to Top