Czarnobyl – fikcja a rzeczywistość / Małopolska Noc Naukowców 2022

Czarnobyl - niewidzialny wróg...

Zapraszamy wszystkich miłośników nauki do udziału w kolejnej edycji Małopolskiej Nocy Naukowców. W szczególności na wykład Dominika Wójcika „Czarnobyl – fikcja a rzeczywistość”.

Czarnobyl. Słowo, które w osobach urodzonych w latach 80-tych i wcześniej, wywołuje strach. Strach przed czymś, co nazywa się często „niewidzialnym wrogiem”. Skażeniem radioaktywnym. Katastrofa w Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej z kwietnia 1986 roku, do dziś pozostawiła na ludzkości piętno, którego nie sposób się pozbyć. Czy jej skutki naprawdę były tak przerażające? Czy Strefa Wykluczenia, zajmująca dziś teren ponad 2,5 tys. km2 w północnej Ukrainie jest naprawdę miejscem wymarłym? Postapokaliptyczną pustynią? Sprawdzimy to. Przejdziemy się ulicami Czarnobyla i Prypeci – miasta dziś kompletnie opuszczonego. Wejdziemy do sterowni bloku numer 4 elektrowni, w której podejmowano decyzje w noc katastrofy. Zbadamy instalacje wojskowe, które w czasach Związku Radzieckiego były ściśle tajne. Wreszcie… poznamy mieszkańców dzisiejszej Zony. Najsilniejszych ludzi na świecie.

Dominik Wójcik

Z zawodu dziennikarz, z zamiłowania eksplorator opuszczonych miejsc. Urodzony w 1991 roku „nie zdążył” na czarnobylską katastrofę, jednak jej skutki odczuł wręcz bezpośrednio.

Pierwsze kroki w Strefie Wykluczenia stawiał w 2010 roku. Od tego momentu, wybrał się do Zony jeszcze kilka razy. I zawsze odkrywał tam coś nowego. Czasem smutnego, czasem zabawnego. Czasem przerażającego, a czasem… wzruszającego. A wszystko to w towarzystwie ogłuszającej ciszy opuszczonego miasta.

W 2022 roku został członkiem redakcji portalu Napromieniowani.pl – jednego z największych na świecie, traktującego o Czarnobylskiej Strefie Wykluczenia i energetyce jądrowej. Od ponad 12 lat eksploruje opuszczone miejsca. Odwiedza nie tylko polskie obiekty. Na wyprawach był także w Czechach, Austrii, Niemczech i Francji. Od niedawna schodzi również pod ziemię, czołgając się lub brodząc w wysokiej wodzie, w porzuconych często dziesiątki lat temu kopalniach, sztolniach czy instalacjach wojskowych.

Kiedy ktoś pyta: Po co to robisz? Odpowiada: nienawidzę tego pytania. To chyba choroba.

W wolnych chwilach zapalony kibic piłki nożnej i hokeja na lodzie oraz absolutny fanatyk kultury postapokaliptycznej, z literaturą i filmami na czele.

30 września, godz. 20:30

MBP Sala konferencyjna, ul. Władysława Broniewskiego 10C

Nie jest wymagana rejestracja

Małopolska Noc Naukowców

Małopolska Noc Naukowców (MNN) to wydarzenie popularno-naukowe którego koordynatorem jest Województwo Małopolskie od roku 2007. Święto nauki ma charakter m.in. pokazów, warsztatów i demonstracji laboratoryjnych, które z roku na rok przyciągają coraz większą rzeszę widzów. Naukowcy dzielą się swoją pracą, doświadczeniem i pasją jednocześnie przyczyniając się do popularyzacji nauki i uświadamiając uczestnikom jak istotną rolę odgrywają odkrycia naukowe. Przedstawiają oni również rolę jaką pełnią naukowcy w codziennym życiu i zachęcają młodzież do wyboru kariery naukowej. Uczestnicy mogą m.in. sami przeprowadzić spektakularne doświadczenia, zaobserwować i nazwać prawa fizyki spotykane w życiu codziennym czy np. wyizolować DNA.

Zaczynali skromnie, z dużą dozą ostrożności wierząc w powodzenie przedsięwzięcia. I tak w 2007 roku, jako pionierzy w skali kraju, zorganizowali pierwszą edycję Nocy. Efekt? Kilka objawów „choroby wieku dziecięcego”, ale z drugiej strony 3500 zadowolonych uczestników! To był wyraźny sygnał, że taka formuła się podoba i że chcemy więcej. Tak więc Noc rozrosła się do rozmiarów, o jakich wcześniej nikomu się nie śniło:

  • 2007 r.: 5 Partnerów, 3 500 gości.
  • 2020 r.: 30 Partnerów i 55 000 uczestników
MAŁOPOLSKA NOC NAUKOWCÓW 2022

Pełen PROGRAM wydarzeń zobacz TUTAJ!

Scroll to Top