Nowe szaty książki – Filia w Luszowicach – relacja

Nowe szaty książki – Filia w Luszowicach – relacja

21 września 2022 w nietypowych warsztatach uczestniczyły dzieci z zerówki w Szkole Podstawowej w Luszowicach. Dzieciaki zmieniły się w małych ilustratorów i wykonały oryginalną techniką książkowe obrazki. Zajęcia nosiły tytuł „Nowe szaty książki” i zorganizowano je we współpracy z p. Katarzyną Woszczyną, nauczycielką wychowania wczesnoszkolnego.

Bohaterką spotkania ze sztuką była książka, zaś tematem jej szaty, czyli ilustracje. Prowadziła je Katarzyna Kloska, która oprócz tego, ze pracuje w Oddziale Dla Dzieci Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chrzanowie, zajmuje się również pisaniem opowiadań i wykonywaniem ilustracji. Prowadząca najpierw wprowadziła maluchy w zagadnienie plastycznych aspektów książki. Było o szacie graficznej, szacie plastycznej. Podczas zajęć zaprezentowany został bogaty wachlarz ilustracji oraz materiałów plastycznych, którymi można je wykonywać. A jest tego sporo, bowiem do wykonania książkowych obrazków zastosować można nie tylko pisaki i kredki, ale także papier, tkaniny, guziki, akwarele. Można też zrobić własny papier kolorowy. W finale spotkania zerówkowicze wykonali na bazie abstrakcyjnych plam nadrukowanych na papier własne dzieła. Wyobraźnia dzieci pracowała na dużych obrotach, każdemu dyktując coś innego.

Warsztaty zorganizowano w ramach zadania „Biblioteka po sąsiedzku”, z cyklu „Nowe szaty książki”, realizowanego z projektu BLISKO – Biblioteka | Lokalność| Inicjatywy| Społeczność| Kooperacja| Oddolność|. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025.

Scroll to Top