Recenzja książek Julii Donaldson i Axela Schefflera – książkowe recenzje dla dzieci i rodziców

Książkowe recenzje dla dzieci i rodziców

Axel Scheffler, Julia Donaldson Niepowtarzalne picturebooki autorskiego duetu

Książki autorstwa Julii Donaldson i Axela Schefflera są coraz bardziej popularne w czytelniczych kręgach dzieci i rodziców. Te proste, dowcipne, rymowane historie z przewrotną, zaskakująca puentą, zilustrowane za pomocą wyrazistej kreski i pełnej soczystych kolorów palety barw są rozpoznawalne na pierwszy rzut oka. Sympatyczni bohaterowie, często nieco pokraczni, nieporadni i dobroduszni, uwikłani w pełne zabawnych perypetii przygody potrafią rozbawić i wzruszyć do łez. Najpopularniejszym tytułem wspomnianych autorów i jednym z pierwszych na polskim rynku wydawniczym jest „Gruffalo”, krótka opowieść o myszce, która, żeby uniknąć pożarcia przez różne drapieżne zwierzęta wymyśliła postać przerażającego Gruffalo. Perspektywa spotkania z potworem miała wystraszyć wygłodniałych napastników. I tak się stało, lecz okazało się również, że groźny Gruffalo istnieje naprawdę… Historia opowiedziana jest za pomocą zgrabnej rymowanki, przetłumaczonej w naszej wersji bibliotecznej przez Michała Rusinka (wydań „Gruffalo” było kilka i kilka wersji tłumaczenia). Książka o potworze Gruffalo doczekała się również znakomitej ekranizacji.

Wszystkie książki autorskiego duetu Donaldson – Scheffler mają zresztą podobną formę: wierszowana opowieść, zabawna i najczęściej pogodna, z zaskakującymi zwrotami akcji i powtarzającym się refrenem. Oprócz „Gruffalo” na naszym regale znaleźć można równie ciekawą opowieść o dziecku Gruffalo oraz inne tytuły: „Miejsce na miotle” – cudowną opowieść o czarownicy, która zawsze znajdzie miejsce na swojej miotle dla zbłąkanych zwierząt, „Najelegantszego olbrzyma w mieście” – historię wielkodusznego i uczynnego olbrzyma, który w końcu postanowił ubrać się elegancko, ale los chciał inaczej… Oprócz tego „Superrobak”, „Ścisk i ciasnota”, „Zog” na pewno dostarczą wiele uciechy wszystkim dużym i małym czytelnikom. Po książki Julii Donaldson z ilustracjami Axela Schefflera zapraszamy do Oddziału dla Dzieci.

Przygotowała: Bibliotekarka Kasia / Oddział dla Dzieci

Źródło ilustracji: www.lubimyczytac.pl