Obchody Narodowego Święta Niepodległości

Narodowe Święto Niepodległości to dla Polaków jedno z najważniejszych świąt państwowych. Po 123 latach zaborów nasz kraj odzyskał suwerenność. W wyniku upadku potęg zaborczych i własnych działań Polska po wielu dziesięcioleciach powróciła na mapy Europy. Stało się to głównie dzięki wytrwałości i ofiarności aktywnej części polskiego społeczeństwa, które w okresie niewoli przekazywało młodym Polakom przywiązanie do języka i kultury narodowej.

Zachęcamy wszystkich do wywieszania flag biało-czerwonych i miejskich. Będzie to nie tylko patriotyczny gest, ale również sposób na oddanie hołdu wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że dziś żyjemy w niepodległej Polsce. Flaga to widoczny symbol naszej polskości jednoczący Polaków w kraju i za granicą.

O godz. 8:00 Stowarzyszenie Chrzanowskich Cyklistów zaprasza na wycieczkę rowerową. Start z Placu 1000-lecia w Chrzanowie. Dystans wycieczki, czyli trasa z Chrzanowa do Krakowa i z powrotem wynosi ok. 100 km. Z Krakowa można wrócić do Chrzanowa pociągiem. 

O godz. 10.00 odprawiona zostanie Msza Święta w intencji ojczyzny w kościele pw. Św. Mikołaja w Chrzanowie.

Następnie o godz. 12:00 śpiewamy wspólnie hymn Polski w ramach w akcji „Niepodległa do hymnu”. Później, jak co roku, odbędzie się Chrzanowski Marsz Niepodległości Nordic Walking.

Po południu, o godz. 14:00 odbędzie się złożenie kwiatów przed Pomnikiem Zwycięstwa i Wolności, ślubowanie klas mundurowych na Placu 1000-lecia w Chrzanowie. 

Na koniec, o godz. 15:00 – odbędzie się Rodzinny Piknik Patriotyczny na Hali widowiskowo-sportowej w Chrzanowie.

Zapraszamy do udziału!

⋇⋇⋇

W 1795 roku Polska zniknęła z map Europy podzielona między trzy kraje zaborcze – Austrię, Prusy i Rosję. Ciemiężony przez zaborców naród polski kilkukrotnie zrywał się do walki o wolność. Dopiero po 123 latach zaborów, 11 listopada 1918 roku ogłoszono ustanowienie państwa polskiego w granicach uwzględniających uwarunkowania historyczne.

Polska po odzyskaniu niepodległości ostatecznie objęła obszar 388 tyś. km², zamieszkany przez 27 mln osób, z których zaledwie 69 % było Polakami. Kraj był wyniszczony nie tylko zaborami oraz I wojną światową, ale również ciężkimi walkami granicznymi.
Po raz pierwszy 11 listopada został ustanowiony Dniem Niepodległości 23 kwietnia 1937 roku. Następnie został zniesiony ustawą Krajowej Rady Narodowej 22 lipca 1945 roku. Święto to przywrócono dopiero ustawą w 1989 roku.

Scroll to Top