Wszechnica Chrzanowska: Dr Hanna Pieńkowska 1917-1976

Wszechnica Chrzanowska: Dr Hanna Pieńkowska 1917-1976 / Relacja

17 lutego 2023, w sali konferencyjnej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chrzanowie, o godz. 17:00 odbyła się Wszechnica Chrzanowska poświęcona osobie dr Hanny Pieńkowskiej.

Prelegent, Grzegorz Orłowski, szczegółowo przedstawił historię jej życia i działalności zawodowej. Urodziła się w 1917 roku w Żytomierzu. Ukończyła studia z historii sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim. Pracowała w urzędzie ochrony zabytków pod kierunkiem prof. Józefa Edwarda Dutkiewicza. Po obronie pracy doktorskiej piastowała urząd wojewódzkiego konserwatora zabytków w Krakowie w latach 1951-1975. Szczególnie zasłużyła się dla ochrony architektury drewnianej (Lanckorona, Lipnica Murowana, Chochołów, szałasy pasterskie w Tatrach) oraz monumentalnej architektury obronnej (nadzór remontu zamków: Pieskowa Skała, w Wiśniczu, w Dębnie k. Brzeska, w Dobczycach, Lipowiec). Przyczyniała się do rozbudowy istniejących skansenów (Zubrzyca Dolna) oraz inicjowała budowę nowych (Nowy Sącz, Wygiełzów). Pozostawiła po sobie około 100 publikacji naukowych oraz książkę „Drogami skalnej ziemi. Podtatrzańska włóczęga krajoznawcza”, napisaną wspólnie z mężem – Tadeuszem Staichem.

Podczas spotkania głos zabrały również inne osoby, które osobiście znały dr Pieńkowską i mogły podzielić się na jej temat osobistymi wspomnieniami, w tym prof. dr hab. Bogusław Krasnowolski oraz dr Marek Grabski.

Scroll to Top