Kulturalne ferie w mieście 2023 – już za nami! Zobaczcie relacje z oddziału dla dzieci i z naszych filii!

Relacja z zajęć

Tegoroczne ferie po raz kolejny zostały zorganizowane pod wspólnym hasłem KULTURALNE FERIE W MIEŚCIE przez trzy chrzanowskie instytucje: Miejską Bibliotekę Publiczną w Chrzanowie, Miejski Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Chrzanowie oraz Muzeum w Chrzanowie im. I. i M. Mazarakich.

Zobaczcie sami co się u nas działo. 

ODDZIAŁ DLA DZIECI

Feryjne zajęcia w oddziale dla dzieci to literacko – zabawowy miks tematów, form i pomysłów. Ale po po kolei.
W pierwszym dniu dzieciaki wykonały prace plastyczne pod hasłem „zimowy pejzaż”. To spotkanie rozpoczęliśmy zagadkami i łamigłówkami, a zakończyliśmy energetyczną zabawą na podłodze interaktywnej, czyli jedną z ulubionych form zabawowych naszych małych czytelników.

Kolejny dzień to spotkanie pod znakiem robotyki, ale jak to u nas bywa, nie mogło zabraknąć elementów literackich i edukacyjnych, dlatego rozpoczęliśmy od podróży „palcem po mapie”, dzięki której dzieciaki dowiedziały się wielu ciekawych rzeczy o najważniejszych polskich zabytkach i ważnych miejscach, by potem przenieść się na maty edukacyjne i wyruszyć w podróż w towarzystwie Genibotów.

I ostatni dzień, czyli klimat walentynkowy. Była tematyczna krzyżówka, prezentacja m. in. o tym, kim był św. Walenty i co ma wspólnego z zakochanymi… Uczyliśmy się zwrotu „kocham cię” w różnych językach, a nawet „odwiedziliśmy” polską stolicę zakochanych… A Wy wiecie, które to miasto? Dzieciaki wyszły po tych zajęciach dzierżąc w dłoniach wykonane przez siebie, piękne, kolorowe i pełne ciepłych słów walentynkowe laurki!
I w ten sposób zakończyliśmy kilkudniowe zimowe spotkania, z myślą, że na pewno już niedługo spotkamy się na kolejnych zajęciach w bibliotece.

 

FILIA W BALINIE

Ferie 2023 w Filii w Balinie to czas spędzony na wspólnych warsztatach, skupionych wokół zagadnień zdrowia, rozwijania umiejętności manualnych oraz kreatywności. W ramach zaproponowanych działań, dzieci samodzielnie stworzyły zimowe kule śnieżne z wykorzystaniem słoików oraz wody z gliceryną, a także filcowe etui na telefon/piórnik, ucząc się przy okazji razem z Anną Burchard podstaw szycia i posługiwania się igłą. Pod okiem Agaty Krzemyk, stworzyły też sznurkowe zawieszki–listki, dzięki czemu wszyscy mieli okazję poznać podstawowe sploty makramy oraz technikę wyczesywania sznurka.

Dodatkowo, razem z Projektem Zdrowie zaprosiliśmy uczestników ferii na aromatyczną herbatkę z dodatkiem zdrowych, naturalnych składników, m.in. cytrusów, jabłka i imbiru. Był również czas na gry i zabawy ruchowe (rzutki, rzut do celu oraz Twister), które wywołały wiele sportowych emocji. Było także budowanie z klocków LEGO, które wpływa na rozwój wyobraźni – a jedyną barierą jest ilość klocków 😊

 

FILIA W PŁAZIE

POP-UP, KSIĄŻKA W TRÓJWYMIARZE
Uczestnicy warsztatów poznali podstawowe bazy konstrukcyjne dla rozkładanych kart książkowych. Jedną z nich dzieci wykonały zwierzęta, które otwierały paszczę lub dzióbek, np.: ptaszka, pingwina, małpkę, rekina. Powstały bardzo ciekawe przestrzenne ilustracje. Jeden z uczestników zaprezentował nam również swój własny projekt książki pop-up, wykonany na bazie popularnej gry młodzieżowej. Warsztaty bardzo się spodobały i już planujemy kolejne. Oczywiście pracy twórczej towarzyszyło oglądanie różnych ciekawych pozycji książkowych z naszych zbiorów wykonanych właśnie tymi technikami.

BUM BUM RURKI
Bum bum rurki to zestaw rurek z tworzywa sztucznego, dociętych w taki sposób, aby wydawały dźwięki np. gamy C-dur. Wykorzystując zestaw tych rurek wygrywaliśmy wspólnie różne popularne melodie, ale również bawiliśmy się w zabawy rytmiczne. Rurki służyły nam nie tylko do gry, ale również jako rekwizyt w muzycznej inscenizacji „Piratów z Karaibów”.

ZAGADKI DETEKTYWISTYCZNE
Uczestnicy warsztatów wysłuchali krótkich opowiadań w formie zagadki, a potem, korzystając ze zgromadzonych pomocy naukowych, próbowali je rozwiązać. Pojawiło się zagadnienie przyciągania ziemskiego i zachowania przedmiotów w próżni, elektryczności, magnetyzmu, prawa Archimedesa, refrakcji, bezwładności i wielu innych. To była nauka przez zabawę!

CERAMICZNE PTASZKI I INNE ZWIERZĘTA
„Halo, halo! Tutaj ptasie radio w brzozowym gaju”- tak zaczyna się znany wszystkim (jak się nam wydawało) wiersz Juliana Tuwima „Ptasie radio”. Stał się on punktem wyjścia do pracy plastycznej. Z urobionej i rozwałkowanej glinki dzieci wycięły według wzoru kształt ptaszka i skrzydełka. Najbardziej pomysłowi wycięli również inne zwierzątka według własnego projektu. Tak przygotowane prace odłożyliśmy do wyschnięcia na kilka dni, a a wraz z dziećmi resztę czasu spędziliśmy na wspólnych grach towarzyskich. W ostatnim dniu ferii ptaszki zostały pięknie pomalowane i sklejone. Teraz mogą stać się ozdobą doniczki z kwiatami, zasłonki lub firanki, a nawet choinki.

 

FILIA W POGORZYCACH

W tym roku ferie w pogorzyckiej filii przebiegały po hasłem Papierowe Opowieści. Odbył się cykl 10 spotkań.
Zajęcia rozpoczął Teatr Blaszany Bębenek przedstawieniem “Grinch – magia świąt”. Podczas zajęć poznawaliśmy historię papieru, jego rodzaje, właściwości i zastosowanie. Przygodę z papierem zaczęliśmy od warsztatów papieru czerpanego, co wzbudziło ogromne zainteresowanie. Dzieci przygotowały własne arkusze papieru z masy uzyskanej ze starych gazet i makulatury. Była to świetna okazja do rozmów o ekologii i recyklingu.

Potem przyszedł czas na pobudzające wyobraźnię kreatywne warsztaty plastyczne z wykorzystaniem papieru oraz różnych technik zdobienia. Projektowaliśmy wspólnie m.in. zimowe okrycia – czapki i rękawiczki, girlandy na okno, baśniową krainę lodu z tektury i kartonu oraz kwiaty z bibuły.

Na specjalne życzenie uczestników, na jeden dzień biblioteka zamieniła się w wytworną pijalnię czekolady. Dzieci miały okazję spróbować swoich sił w dekorowaniu papierowych kubków i talerzyków. Jak zawsze dużym powodzeniem cieszyły się gry i zabawy integracyjne z chustą Klanzy, kącik gier planszowych, zespołowe rywalizacje czy słowne zgadywanki.
Wszystkim zajęciom towarzyszyła kilkuminutowa prezentacja wybranej książki, mająca na celu promocję literatury dziecięcej .i młodzieżowej oraz zbiorów bibliotecznych Filii w Pogorzycach.

 

FILIA W LUSZOWICACH

Ferie z klasą – maski a la Picasso, mandale, lampiony, ceramiczny odlot, warsztaty teatralne, spektakl… To tylko niektóre z atrakcji, jakie przygotowała dla dzieci Filia w Luszowicach. Podczas warsztatów plastycznych dzieci wykonały szereg oryginalnych prac. Dopełnieniem warsztatów były zajęcia parateatralne, zabawy z chustą Klanzy oraz gry zespołowe rozwijające pamięć, koncentrację oraz umiejętność pracy w grupie.


FILIA OS. POŁUDNIE

Tegoroczne ferie w naszej filii upłynęły pod hasłem: Tańcowała igła z nitką. Mali uczestnicy opanowali sztukę posługiwania się igłą prawie do perfekcji. Dzieci nauczyły się kilku przydatnych ściegów, wykonały własnoręcznie pożyteczne kolorowe igielniki-kapelusze, poznały haft krzyżykowy i zrobiły z filcu kolorowe sowy.
Ostatni dzień ferii w bibliotece to dzień kolorowych koralików, z których uczestniczki wykonały dla siebie oryginalne bransoletki.

Do zobaczenia na innych zajęciach – a nasza oferta jest bogata!

Scroll to Top