Międzynarodowy Dzień Pisarzy i Pisarek

Pamiętamy nie tylko o czytaniu książek, ale i o ich twórcach

Wszystkiego najlepszego, drodzy pisarze i pisarki! Dziś 3 marca, czyli dzień, w którym pamiętamy nie tylko o czytaniu i naszych ulubionych książkach, lecz przede wszystkim o ich twórcach. Od 1984 roku na całym świecie celebruje się Międzynarodowy Dzień Pisarzy i Pisarek.

W literackim kalendarzu data 3 marca 1984 roku to ważny dzień. Właśnie wtedy PEN Club – Międzynarodowe Stowarzyszenie Pisarzy założone w 1921 roku w Londynie – ustanowił święto, które na pierwszym miejscu stawia twórcę dzieła. Choć wśród czytelników powszechniejsza wydaje się wiedza na temat Światowego Dnia Książki (przypadającego 23 kwietnia), to warto pamiętać, że za książką stoi osoba, która ją napisała.

Celem dzisiejszego święta jest promowanie literatury oraz obrona wolności słowa i rozwój społeczności pisarzy na całym świecie. Międzynarodowy Dzień Pisarzy i Pisarek to świetna okazja, by pomyśleć o pracy, jaką twórcy wkładają w stworzenie dzieła literackiego. Jest to dość samotniczy proces – wiele miesięcy spędzonych przy biurku, nierzadko poprzedzonych długim i mozolnym procesem zbierania materiałów. Współcześnie wielu pisarzy za pośrednictwem mediów społecznościowych dzieli się z czytelnikami szczegółami dotyczącymi swojej pracy. Często też zawierają oni w swoich publikacjach refleksje dotyczące pisarstwa. Oto najciekawsze cytaty o pisaniu książek… i o samych pisarzach.

Cytaty o pisaniu książek

  • W końcu nie jest wielkim sekretem ani literackim, ani egzystencjalnym fakt, iż mówić umieją wszyscy, natomiast zapisać swe mówienie mało kto potrafi / Jerzy Pilch, „Pod Mocnym Aniołem”
  • U mnie jest blisko z serca do papieru / Agnieszka Osiecka, „Rozmowy w tańcu”
  • Radość pisania. Możność utrwalania. Zemsta ręki śmiertelnej / Wisława Szymborska, „Widok z ziarnkiem piasku. 102 wiersze”
  • Wiesz jacy są pisarze. Tworzą siebie, kiedy tworzą swoje dzieła. A może tworzą dzieła, aby stworzyć siebie / Orson Scott Card, „Dzieci umysłu”
  • Pisarz powinien obserwować, obserwować i obserwować, a ocenę odłożyć na jak najpóźniej / Haruki Murakami, „Ślepa wierzba i śpiąca kobieta”
  • Książki warto pisać tylko wtedy, jeśli przekroczy się ostatnią granicę wstydu; pisanie jest rzeczą bardziej intymną od łóżka; przynajmniej dla mnie / Marek Hłasko, „Piękni dwudziestoletni”
  • Oto są żelazne pewniki w życiu pisarza: powtarzalna nuda i brak akcji. Wszystko, co najciekawsze, pochodzi spoza fabuły / Jacek Dukaj, „Science Fiction”
  • Więc skąd się bierze fantastyczne pomysły? Kradnie się je. Kradnie się z rzeczywistości, która na ogół prześciga fantazję / Terry Pratchett, „Kiksy klawiatury”
  • Pisanie wierszy jest w samej rzeczy perwersją. A radość pisania – nader perwersyjną przyjemnością / Stanisław Barańczak, „Tablica z Macondo. Osiemnaście prób wytłumaczenia, po co i dlaczego się pisze”
Scroll to Top