Rozstrzygnięcie konkursu POETYCKIE UROCZYSKO-SZYMBORSKA – relacja

W ramach ŚWIATOWEGO DNIA POEZJI!

20.03.2023r. odbył się Konkurs Pięknego Czytania POETYCKIE UROCZYSKO- SZYMBORSKA, zorganizowany z okazji ŚWIATOWEGO DNIA POEZJI,  w ramach Akademii Słowa oraz z okazji jubileuszu 100. lecia urodzin Wisławy Szymborskiej (Rok 2023- Rokiem Wisławy Szymborskiej).

W konkursowe szranki stanęło 7 licealistów z I LO w Chrzanowie oraz 7 członków Akademii Słowa, którzy losowo czytali wiersze z pośród 14 wybranych tekstów poetki.

Celem konkursu było min: doskonalenie umiejętności pięknego czytania, kształtowanie kultury czytelniczej, rozwijanie twórczych talentów, integracja młodzieży i seniorów w popularyzacji literatury, promocja polskiej poezji oraz promocja jubileuszu 100. lecia urodzin Wisławy Szymborskiej.

Wg  ustalonych kryteriów oceny i punktacji:

• dykcja (0-3 pkt.),
  • interpretacja tekstu (0-3 pkt.),
  • zachowanie limitu czasu (do 3 minut) (0-1 pkt),
  • ogólny wyraz artystyczny (0-3 pkt.)

Jury w składzie:

1. Anna Siewiorek – Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chrzanowie – przewodnicząca jury
  2. Gustaw Czerwik – Otwarta Grupa Poetycka Gustawa – sekretarz jury
  3. Olga Nowicka – Dział Promocji i Upowszechniania Czytelnictwa, Miejska Biblioteka Publiczna w Chrzanowie
  4. Olga Piotrowska – polonistka I LO w Chrzanowie

wyłoniło LAUREATÓW  konkursu i przyznało 3 nagrody  główne i 4 wyróżnienia:

• Hanna Szczurek (I LO) / Przy winieI miejsce
  • Elżbieta Trusz (AS )/ Mała dziewczynka ściąga obrus II miejsce
  • Julia Cebula (I LO) / SpisIII miejsce
  • Helena Gleń (AS) / Życie na poczekaniuwyróżnienie 1
  • Adam Kasperkiewicz (AS) / Nic dwa razy – wyróżnienie 2
  • Mateusz Kowalczyk (I LO) / Pytania zadawane sobie – wyróżnienie 3
  • Maksymilian Wiktorowicz (I LO) / O śmierci bez przesady – wyróżnienie 4

Głośne czytanie spełniało kryteria regulaminowe konkursu. Ogólny poziom wystąpień komisja uznała za  b. dobry.

Aby tradycji stało się zadość, jak to na spotkaniach u Wisławy Szymborskiej bywało, radość wszystkim sprawiła mała LOTERYJKA, w której każdy uczestnik spotkania stał się posiadaczem zabawnego gadżetu.

GRATULACJE dla wszystkich uczestników!