Kwiecień w oddziale dla dzieci – zobaczcie, co się u nas działo!

To był miesiąc pełen wrażeń!

Kwiecień upłynął pod hasłem rozmaitych aktywności w Oddziale dla dzieci. Był to niezwykły miesiąc – poza naszymi cyklicznymi spotkaniami, mieliśmy przyjemność przeżyć z Wami Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci, Dzień Ziemi i Dni Dobrych Uczynków. Był to intensywny i inspirujący czas – zobaczcie sami!

1 kwietnia – Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci

1 kwietnia w naszej bibliotece odbyły się baśniowe zajęcia z okazji Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci. Pełną ciekawostek rozmowę o twórczości i życiu Hansa Christiana Andersena przerwała niespodziewana informacja o podrzuconej pod drzwi oddziału dla dzieci wiadomości. Nasi odważni znawcy twórczości Andersena śmiało wyruszyli na jej poszukiwanie. Okazało się, że autorką zwiniętego w rulon listu jest Baśniowa Wróżka. Poprosiła uczestników, aby rozwiązując zadania pozostawione przez złego czarnoksiężnika, pomogli postaciom z baśni. Nasze dzieciaki ochoczo zabrały się do pracy – podmieniały słowa, znajdowały odpowiedzi na najtrudniejsze nawet zagadki, rozwiązywały quizy, układały skomplikowane puzzle. Kodowały nawet roboty w taki sposób, aby odbyły taką samą podróż, w jaką wyruszyła Calineczka. Jednego jesteśmy pewni – Baśniowa Wróżka wybrała na swoich pomocników prawdziwych specjalistów, którzy fantastycznie poradzili sobie ze wszystkimi zadaniami. Mieszkańcy jej Krainy mogli znowu poczuć się bezpiecznie.

14 kwietnia – Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla Młodzieży

Na kwietniowym spotkaniu rozmawialiśmy o książce Suzanne Collins pod tytułem “Igrzyska Śmierci”. Przenieśliśmy się w dystopijny świat dwunastu dystryktów, spośród których losowane są osoby mające zapewnić rozrywkę elitom. Biorą udział w tytułowych igrzyskach, walcząc pomiędzy sobą na śmierć i życie.
Odbyliśmy głęboką rozmowę o tym, jak dzieciństwo i środowisko, w którym dorastamy, determinuje całe życie człowieka. W naszych rozważaniach pojawił się również wątek podległości władzy i cech charakteru, które mogą zapewnić przetrwanie w ekstremalnych sytuacjach. Podjęliśmy próbę poznania samych siebie – rozwiązaliśmy testy osobowości, które pomogły nam zrozumieć, w jaki sposób funkcjonujemy i jakie miejsce powinniśmy zajmować w grupie, aby maksymalnie wykorzystać swój potencjał.

15 kwietnia – Akademia Robotyki

Zajęcia z robotyki jak zwykle wywołały u nas zachwyt – praca małych konstruktorów i ich umiejętność logicznego myślenia jest imponująca. Dzieci nie tylko układają klocki Lego tworząc rozmaite, czasami bardzo skomplikowane konstrukcje, ale również za pomocą tabletów nadają im przeróżne funkcje. Stworzone przez nich mini-roboty przemieszczają się, wykonują sekwencje ruchów i nie tylko!

Prowadzenie: Akademia Robotyki w Chrzanowie

21 kwietnia – Zabawy z językiem angielskim 

21 kwietnia odbyło się spotkanie z nauki języka angielskiego. Tematem przewodnim były urodziny. Fantastyczną atmosferę podtrzymywała pani Magda. Nie zabrakło życzeń urodzinowych, słodkiej przekąski i oczywiście świeczek. Wszyscy wspaniale się bawili, jak to na przyjęciu urodzinowym – a może za rok zamiast “Sto lat” zapragną zaśpiewać “Happy Birthday”?

Prowadzenie: Centrum Helen Doron w Chrzanowie

22 kwietnia – Czytanie na Dywanie

W tym miesiącu podczas Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci przenieśliśmy się do świata pełnego smoków i legend. Atmosfera była gorąca i to nie tylko ze względu na ziejący z każdej strony ogień (zobaczcie sami smoki stworzone przez nasze Dzieciaki!) – nasze spotkanie było naprawdę emocjonujące. Zabawy ruchowe, muzyka, “podróże” po mapie w poszukiwaniu smoków i najważniejsze pytanie: Czy dziś można je spotkać? Poznaliśmy zwierzęta o podobnych do smoków cechach i dowiedzieliśmy się, skąd wzięło się święto Książka i Róża. Wiemy nawet, jak obchodzone jest w Katalonii. Działo się!

22 kwietnia – Strefa Młodego Naukowca

22 kwietnia obchodziliśmy Dzień Ziemi – z tego powodu dzieci chętnie przybyły do biblioteki na spotkanie w ramach cyklu Strefa Młodego Naukowca. Rozpoczęliśmy od przeczytania krótkiego wiersza o naszej Ziemi. Następnie przyszedł czas na poznanie ciekawych zagadnień naukowych dotyczących naszej Planety. Była to wybuchowa dawka wiedzy – każdy z uczestników spotkania musiał przebić balon, żeby się do niej dostać! Wzbudziło to wiele ekscytacji! Czy wiedzieliście na przykład, że człowiek w kosmosie może przeżyć jedynie dwie minuty?

Następie dzieci miały okazję zagrać w grę wielkoformatową oraz wykonać prace plastyczną z materiałów recyklingowych pt. “Ekostrażnik”. Nie zabrakło chęci i pomysłowości, zobaczcie sami ich prace!

22 kwietnia – Literackie zabawy z Tututu: spotkanie autorskie z Anną Świątek

Ach, gdyby tak każdy mógł być pisarzem! Anna Świątek, autorka książek “Tututu odkrywa (nie)zwyczajność” i “Tututu doświadcza (nie)znanego”, pokazała zebranym na spotkaniu dzieciom, że mogą wszystko, jeśli tylko użyją swojej wyobraźni. Pisarka podzieliła się z nami fragmentem swojej książki, opowiedziała o tym, jak pomysł na tytułową Tututu pojawił się w jej głowie, a także zachęciła do tego, by stworzyć własnego bohatera książki. Dzieci nie tylko stworzyły piękne prace plastyczne ukazujące wymyślone przez nich postacie, ale także opowiedziały o ich cechach i zdolnościach. Kto wie, ilu przyszłych pisarzy było z nami tego dnia?

Dziękujemy za ten miesiąc i zapraszamy w maju – Oddział dla dzieci szykuje dla Was mnóstwo niespodzianek!

Scroll to Top