135. rocznica urodzin Raymonda Chandlera

135. rocznica urodzin Raymonda Chandlera

Urodził się 23 lipca 1888 w Chicago.

Amerykański twórca powieści i opowiadań, czołowy przedstawiciel gatunku crime fiction.

To dzięki niemu do tego gatunku wprowadzone zostały elementy literatury wyższych lotów, przede wszystkim zostały wprowadzone porównania poetyckie.

Raymond Chandler inspirował się twórczością Dashiella Hammetta.

Pierwsze opowiadanie Blackmailers Don’t Shoot opublikowano w 1933 roku w  magazynie Black Mask – magazyn publikujący historie detektywistyczne. Niedługo potem, bo już w 1939 roku, Chandler wydał swoją pierwszą powieść Głęboki sen.

Zajmował się także publicystyką. W 1944 w miesięczniku The Atlantic Monthly opublikowano esej autora kryminałów – Skromna sztuka pisania powieści kryminalnych, w której podzielił się swoimi uwagami na temat pisarstwa. W 1945 w tym samym miesięczniku ukazał się artykuł Pisarze w Hollywood, w którym krytykuje scenarzystów.

Jednym z najpopularniejszych bohaterów literackich stworzonych przez Chandlera jest Detektyw Philip Marlowe. Autor skupia się przede wszystkim na opisie środowiska, oraz na analizie psychiki bohaterów.

Wiele powieści Raymonda Chandlera, zostało zaadaptowanych na scenariusze filmowe. Warto wspomnieć, że sam Chandler pracował także jako scenarzysta filmowy.

Zmarł 26 marca 1959 w San Diego.

Scroll to Top