Rok Wisławy Szymborskiej

Rok Wisławy Szymborskiej

Autorka wiersza Nic dwa razy, który dzięki polskiej artystce Sanah podbijał w ostatnim czasie radiowe listy przebojów.

Polska poetka, felietonistka, laureatka Nagrody Nobla.

Urodzona 2 lipca 1923.

W tym roku przypada setna rocznica urodzi poetki.

Szymborska zadebiutowała 1929 roku na łamach pisma codziennego Dziennik Polski, w którym opublikowany został jej wiersz Szukam słowa.

Otoczenie poetki wspomina ją jako skromną osobę, ceniącą sobie spokój. Nie lubiła udzielać wywiadów, w których musiała opowiadać o sobie i swoim życiu. Jej przyjaciele wspominają, że w okresie w którym po otrzymaniu Nagrody, Szymborska musiała udzielić więcej wywiadów niż przez całe swoje poprzednie życie. Najbliżsi przyjaciele poetki nazywaj ten okres jej życia „tragedią sztokholmską”.

Teksty Szymborskiej pełne były poczucia humoru, który wszyscy cenili.
Laureatka Nagrody Nobla znana była z dowcipnych samodzielnie wykonanych kolaży, które uwielbiała wręczać swoim przyjaciołom. Organizowała w swoim mieszkaniu loterie, w których wygrać można było drobne kiczowate upominki, które określano mianem tak kiczowatych, że aż rozkosznych.

W 1996 roku Wisława Szymborska została laureatką Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za poezję, która z ironiczną precyzją pozwala historycznemu i biologicznemu kontekstowi ukazać się we fragmentach ludzkiej rzeczywistości.

Szymborska była wielokrotnie odznaczana najważniejszymi orderami w kraju, m.in. Orderem Orła Białego, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, oraz Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Dorobek poetycki Wisławy Szymborskiej liczy około 350 wierszy, od tomu wydanego w 1957 Wołania do Yeti, do tomu, który został wydany już po śmierci poetki Wystarczy z 2012 roku.

Wisława Szymborska zmarła 1 lutego 2012 roku, podczas snu w swoim ukochanym Krakowie

Rok 2023 został ogłoszony rokiem Wisławy Szymborskiej.

Scroll to Top