Narodowe Czytanie 2023 – „Pojednanie” – Nad Niemnem Elizy Orzeszkowej

W tym roku "Pojednanie"

Jak co roku, we wrześniu, przypada Narodowe Czytanie. 

W tym roku zapraszamy 9 września do Domu Urbańczyka w Chrzanowie, gdzie wspólnie czytać będziemy fragmenty „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej.

– To książka nastrojowa, napisana barwnym językiem, a zarazem donośna i sugestywna w swoim patriotycznym przesłaniu. (…) Spotkajmy się z rodzinami Bohatyrowiczów, Korczyńskich i innymi postaciami, wysłuchajmy ich rozmów o Polsce, ale też tych codziennych pogawędek „przy polskim stole”. Odkryjmy na nowo atmosferę tego dzieła, bogatą nadniemeńską przyrodę, wspaniałe pejzaże i krajobrazy. Przypomnijmy wreszcie ważne dziedzictwo Powstania Styczniowego, które powraca we wspomnieniach bohaterów i legendzie jako symbol i fundament narodowej pamięci i którego znaczenie jest istotne także dla innych narodów naszego regionu”.

podkreślił w liście Prezydent RP Andrzej Duda

Akcja będzie miała formę literackiego happeningu – POJEDNANIE.

Przedsięwzięcie zostanie przeprowadzone z uwzględnieniem wszelkich środków bezpieczeństwa.

9 września, godz. 10:00 - 12:00

Przebieg akcji

Początek o godz. 10:00 w siedzibie biblioteki przy ul. Władysława Broniewskiego 10C, po czym nastąpi przejście korowodem do Domu Urbańczyka w Chrzanowie, gdzie od godz. 10:30, w specjalnie przygotowanej scenografii, czytane będą fragmenty utworów. 

Spotkamy się z rodzinami Bohatyrowiczów oraz Korczyńskich. Wysłuchamy ich rozmów o Polsce, ale też tych codziennych pogawędek „przy polskim stole”. Odkryjemy na nowo atmosferę tego dzieła, bogatą nadniemeńską przyrodę, wspaniałe pejzaże i krajobrazy. Przypomnimy sobie wreszcie ważne dziedzictwo Powstania Styczniowego, które powraca we wspomnieniach bohaterów i legendzie jako symbol i fundament narodowej pamięci i którego znaczenie jest istotne także dla innych narodów naszego regionu.

W postaci wcielą się przedstawiciele gminy i powiatu, instytucji, szkół i innych organizacji, czytelnicy, sympatycy, licealiści I LO w Chrzanowie oraz słuchacze UTW w Chrzanowie.

Całość widowiska wzbogaci muzyka w klimacie utworu.

MBP, ul. Władysława Broniewskiego 10C - Dom Urbańczyka w Chrzanowie

Patronaci i współorganizatorzy

Patronat (honorowy) lokalny: Burmistrz Miasta Chrzanowa Robert Maciaszek
Patronat medialny: Chrzanowska Telewizja LokalnaTygodnik Ziemi Chrzanowskiej „Przełom”.

Współpraca: Muzeum w Chrzanowie im. Ireny i Mieczysława MazarakichMOKSiR w ChrzanowieI LO w Chrzanowie, UTW w Chrzanowie, Teatr Ludowy Tradycja w Okleśnej, Kawiarnia Literacka Melba, Komenda Powiatowa Policji w Chrzanowie

Koordynator: Agnieszka Kęska / Specjalista ds. Promocji
Dział Promocji i Upowszechniania Czytelnictwa, Miejska Biblioteka Publiczna w Chrzanowie

Narodowe Czytanie

Narodowe Czytanie to coroczna akcja organizowana od 2012 roku przez Parę Prezydencką. To już 12. odsłona, podczas której wspólnie czytamy dzieła twórców polskiej literatury. Przyłączyć się mogą wszystkie chętne osoby prywatne oraz instytucje publiczne w kraju i za granicą.

Scroll to Top