Rozmowy o kulturze – Klub biblioteczny: Chopin i George Sand

W środę 2 sierpnia 2023 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Chrzanowie odbyło się kolejne spotkanie z cyklu Rozmowy o kulturze – Klub biblioteczny.

Obecni mieli okazję porozmawiać o związku Fryderyka Chopina i George Sand. Dyskusję moderował Mariusz Paździora. Na temat przewodni patrzono z bliska (m.in. na podstawie bezpośredniej korespondencji między artystami) oraz rozważano szersze konteksty (np. wspólny pobyt na Majorce podczas wojny karlistowskiej). Zwracano uwagę na sztukę, miłość i pieniądze – w tym na co i ile wydawano lub pożyczano. Sama Amantine Lucile Aurore Dupin (o męskim przydomku artystycznym George Sand), uznawana wówczas za osobę ekscentryczną, stanowiła dobry przyczynek do przyjrzenia się ówczesnej sytuacji kobiet.

Przy okazji spotkania można było zainspirować się wybranymi bibliotecznymi zbiorami związanymi z Chopinem i Sand: muzyką, książkami biograficznymi, filmem fabularnym.

Tematem kolejnego spotkania, które 6 września 2023 odbędzie się w sali konferencyjnej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chrzanowie o godz. 17:00, będzie “Architektura szczęścia. Podejście człowieka do otaczającej go architektury, wystroju wnętrz i przedmiotów codziennego użytku.”