Europejski Tydzień Mobilności 2023 – relacja

... pod hasłem OSZCZĘDZAJ ENERGIĘ!

Po raz kolejny w dniach 16-22.09 zorganizowaliśmy kampanię informacyjno – edukacyjną – Europejski Tydzień Mobilności oraz Europejski Tydzień Bez Samochodu 22.09.2023, a wszystko w ramach działania EKO-CHRZANÓW.

To akcja informacyjno-edukacyjna  dla czytelników Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chrzanowie i mieszkańców regionu, w ramach kampanii europejskiej, pod lokalnym hasłem BIBLIOTEKA NA DWÓCH KÓŁKACH.

Jak co roku jej zadaniem było promowanie miasta Chrzanów, jako miejsca przyjaznego środowisku naturalnemu, zachowań proekologicznych, zdrowego stylu życia oraz edukacji w zakresie zrównoważonej mobilności,  wychowawczych wartości sportu oraz  popularyzacja  roweru jako środka zrównoważonego transportu.

Kampania co roku ma na celu zwiększenie  świadomości w temacie zrównoważonej mobilności miejskiej i zachęcenie do zmiany zachowań na rzecz aktywnej mobilności, transportu publicznego i innych czystych, inteligentnych rozwiązań transportowych. Dodatkowym celem jest  edukacja społeczeństwa, szczególnie dzieci i młodzieży w zakresie transportu zrównoważonego, ekologii i ochrony środowiska.

Kampania ma pokazać styl życia, zgodnie z którym człowiek stara się zniwelować niekorzystne zjawiska związane z ekspansją ośrodków miejskich oraz zapewnić oraz ograniczyć modele rozwoju szkodzące ekosystemowi.

W ramach kampanii zorganizowane zostały:

1. Europejski Tydzień Mobilności 16-22.09 2023 oraz Europejski Dzień Bez Samochodu 22.09.2023
  2. Działania informacyjno-edukacyjne dotyczące ekologii.

Współorganizatorzy i partnerzy:

• Burmistrz Miasta Chrzanowa – patronat honorowy
  • Urząd Miejski w Chrzanowie
  • Stowarzyszenie Zielony Chrzanów
  • Stowarzyszenie Chrzanowskich Cyklistów
  • Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika w Balinie

ChTVL, Tygodnik Ziemi Chrzanowskiej „Przełom” – patronat medialny

———————————————————————————————————————————————————————–

Koordynator: Agnieszka Kęska / Dział Promocji Biblioteki i Upowszechniania Czytelnictwa

A co się działo podczas ETM? – ZOBACZCIE PONIŻEJ

WYSTAWA: JAK MOGĘ OSZCZĘDZAĆ ENERGIĘ?

Termin: 16-22.09

źródło infografik:
Ministerstwo Klimatu i Środowiska

ADOPCJA ROŚLIN

Akcja: przynieś, wymień, podziel się, oddaj niechciane, zaadoptuj…

Można było przynieść ROŚLINY 🪴 do KĄCIKA ADOPCYJNEGO, który ruszył 16.09  z samego rana #przynieś #adoptuj #podzielsie #oddaj #wymień #ukorzeń
Czytelnicy i mieszkańcy nie zawiedli i tłumnie przychodzili z roślinami do Biblioteki!

To właśnie rośliny dostarczają nam tego, co niezbędne do życia – produkują tlen, służą jako pokarm, są ozdobą i pociechą. Same często przegrywają z losem, zapomniane więdną, a niechciane lądują na śmietniku.

Adopcja działała w dniach: 16-22.09
WARSZTATY Z UNIWERSYTETEM EKONOMICZNYM

Temat: Chrzanów dziś i za 20 lat. My i nasze miasto.

Warsztaty dla dzieci w wieku 9-12 lat.

Termin: 16.09.

Temat: Projektowanie przestrzeni miasta

Warsztaty urbanistyczne dla młodzieży

Termin: 16.09

AKCJA SPOŁECZNA SPRZĄTANIA MIASTA

Mieszkańcy wspólnie ze Stowarzyszeniem Zielony Chrzanów jako miejsce akcji wybrali tzw “Berły” – zapomniany przez władze teren spacerowy, z którego korzystają w głównej mierze mieszkańcy osiedla Trzebińska

Termin: 16.09

XI RAJD CHRZANOWSKICH CYKLISTÓW oraz PIKNIK "BIBLIOTEKA NA DWÓCH KÓŁKACH"

Organizator Rajdu: Stowarzyszenie Chrzanowskich Cyklistów

Współorganizator Rajdu: Miejska Biblioteka Publiczna w Chrzanowie

Cele:

• Promowanie aktywnego sposobu spędzania wolnego czasu
  • Promowanie walorów krajobrazowych Gminy Chrzanów i gmin ościennych
  • Promowanie ekologicznych terenów Gminy Chrzanów i gmin ościennych
  • Rozwijanie turystyki rowerowej
  • Integracja społeczności lokalnej

TERMIN: 17.09.2023

START:  Rozpoczęcie Rajdu: Miejska Biblioteka Publiczna w Chrzanowie, godz. 10:00

META: Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika w Balinie  ul. Jaworznicka 139, Balin

godzina przyjazdu uczestników rajdu na metę: godz. 12:00

PIKNIK: BIBLIOTEKA NA DWÓCH KÓŁKACH godz. 12.00-14.00 , w programie:

• ciepły posiłek, warsztaty ekologiczne, rozgrywki sportowe, alkogogle, narkogogle, itgogle, ścianka wspinaczkowa, bookcrossing, nagrody, do wygrania były 2 rowery.

Wszystkim rowerzystom dziękujemy za doskonałą zabawę!

BOOKCROSSING

Jak co roku powodzeniem cieszyła się akcja Bookcrossing – Książka w podróży. W tym roku znowu uruchomiliśmy mobilną rowerową czytelnię w celu promocji literatury oczywiście na pikniku BIBLIOTEKA NA DWÓCH KÓŁKACH!

EUROPEJSKI DZIEŃ BEZ SAMOCHODU

Właściciele samochodów mogli przez cały dzień korzystać z darmowych przejazdów środkami transportu miejskiego Związek Komunalny “Komunikacja Międzygminna” w Chrzanowie.

Zrealizowano wg PROGRAMU