Będzie cudownie!

Serdecznie zapraszamy do Biblioteki 15 września  2023 o godz. 17:00.

W klimatycznych wnętrzach biblioteki odbędzie się koncert Michała Pieszczyńskiego oraz Jerzego Petera.

Zapraszamy!

A teraz słów kilka o artystach:

Jerzy Peter –  zetknął się po raz pierwszy z gitarą mając 5 lat. W jego muzykalnej rodzinie wiele osób grało na gitarze i innych instrumentach. Na święta czy uroczystości rodzinne spotykano się w dużym gronie i wówczas wspólnie grano i śpiewano. Pierwsze akordy pokazała mu jego ciocia i matka chrzestna Helena Peter. Pierwsza jego kompozycja powstała w wieku 6 lat, a publicznie wystąpił już w wieku 10 lat, grając zarobkowo na zabawie ze swoim zespołem.

Jest gitarzystą, kompozytorem, aranżerem, nauczycielem gry na gitarze. Jest kompozytorem muzyki do filmu, teatru i radia. W jego dorobku znajdują się utwory w różnych stylach jak jazz, blues, rock, pop, klasyka, country, gospel, … Komponuje muzykę na gitarę, fortepian, orkiestrę, chór, big-band, etc. Gra na gitarze, gitarze basowej, instrumentach klawiszowych, harmonijce ustnej.
Współpracuje z ponad 10 polskimi, angielskimi i francuskimi zespołami i chórami oraz występuje solo, grając swoje kompozycje.

Skomponował muzykę do 5 filmów.
Pod koniec lat siedemdziesiątych Jerzy Peter współpracował ze Zbigniewem Preisnerem, jednym z najwybitniejszych kompozytorów muzyki filmowej na świecie. Współtworzył z nim muzykę do poezji polskiej.
W 2009 roku, podczas uroczystości odsłonięcia pomnika Jana Pawła II w Montrealu, wykonał trzy własne utwory skmponowane na tą okazję.
W 2013 roku otrzymał tytuł “Polak Roku – Montreal 2013” w dziedzinie kultury.
W 2019 roku ukazał się w Polsce album „Twórcy Wizerunku Polonii” w którym Jerzy Peter znalazł się.

Grał:
• na wszystkich edycjach Polskiego Festiwalu w Montrealu (dając łącznie 20 koncertów). Skomponwał hym to tegoż festiwalu
• na Eurofestival w Montrealu
• w polskim konsulacie w Montrealu
• na wernisażach
• w szkole polskiej w Montrealu
• na festiwalu „Dzień Polski” w Mississauga w Ontario
• na festiwalu w Burlington w USA
• na Miss Polonia we Filadelfii w USA
• na opłatkch parafialnych, jasełkach
• na III Festiwalu „Dialog Kultur” w Chrzanowie gdzie zaprezentował 30 swoich kompozycji
• dwukrotnie na edycji „Orkiestry Świątecznej Pomocy”
• występował z Piotrem Rubikiem śpiewając w spektaklu „Santo Subito”
• zagrał 2 koncerty z polskim piosenkarzem Jarkiem Wistem

Będąc uczniem liceum prowadził dwa zespoły muzyczne w Chrzanowie: „Skrzat Rock” oraz „Skrzat’, w której śpiewała Maria Kramarczyk.
Zespól ten wziął udział w eliminacjach do Festiwalu Piosenki Radzieckiej, brał udział w eliminacjach do Festiwalu Piosenki w Opolu. Jerzy grał w eksluzywnych lokalach w Krakowie, Warszawie.

Często się zdarza, że muzyka i matematyka idą w parze. Będąc w szkole średniej Jerzy zdecydował się na studia matematyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Natomiast otrzymał tytuł mgra inżyniera melioracji wodnych. Został nauczycielem matematyki a także pracownikiem Instytutu Badań i Ochrony Środowiska w Krakowie. Ale cały czas działał jako muzyk estradowy. Później w Kanadzie ukończył studia informatyczne na Uniwersytetach Mc Gill i Concordia.
Był redaktorem graficznym montrealskiego biuletynu „Rozmaitości Montrealskie”, gdzie też umieszczał swoje porady komputerowe.

W tej chwili pracuje jako programista, a oprócz muzyki pasjonuje się kosmologią, astronomią, matematyką i fizyką, mechaniką kwantową, tworzeniem gier komputerowych.

Michał Piesczzyński –  już od wczesnych lat dzieciństwa czuł i wiedział, że flet poprzeczny będzie instrumentem, na którym chce grać. Pewnego dnia, oglądając telewizję ujrzał i usłyszał flet po raz pierwszy w życiu. Uczęszczał do szkoły muzycznej I stopnia w Chrzanowie równolegle ze szkołą podstawową w której udzielał się także w kółku muzycznym.
W szkole muzycznej grał także w zespole BigBand – zapoczątkowanym przez pana Jacka Kraszewskiego – nauczyciela ale i instrumentalisty.

Później zespół był prowadzony przez pana Zbigniewa Kojdeckiego. Już wtedy zaczął mieć nieco styczność ze sceną estradową.
Michał uczył się również i ukończył Liceum Muzyczne im. F. Chopina w Krakowie gdzie mieszkał w tamtym czasie (w latach 90tych).
Współpracował także z orkiestrą Ostinato pod dyrekcją/dyrygenturą Piotra Sułkowskiego. Miał wówczas również kontakt z muzykami orkiestry Sinfonietta (z akademii muzycznej w Krakowie) z którymi jeździł po Europie i koncertował. Grał z Larrym Daltonem – muzykiem i kompozytorem muzyki rozrywkowej ale i religijnej (grającym na fortepianie firmy Steinway) z którym muzycy byli w dłuższej trasie.

Zagrał parę koncertów z orkiestrą Ostinato wykonując utwory Zbigniewa Indyka (kompozytora muzyki współczesnej) gdzie wykonywał charakterystyczne partie solowe fletu.

Koncertował w Europie w trio muzyki klasycznej ale i jazzu z Dominikiem Klimczakiem (perkusja,klarnet)
i Krzysztofem Lewandowskim (fagot).

Przez parę lat grał w zespole Que Passa (który wykonuje muzykę typu Flamenco Fusion lub Flamenco Nuevo czyli połączenie stylu flamenco ze stylami muzyki rozrywkowej jak jazz, samba, rumba i innych). Powstała wtedy płyta Malcolm.

Studiował także 3 lata na Akademii Muzycznej w Krakowie w dziale Instrumentalistyka – Flet Poprzeczny.

Lata późniejsze to współpraca z różnymi ludźmi, poznanymi w Krakowie.
Przez krótki czas w składzie Silence Fiction, Sponta i DSL (Druga Strona Lustra).

Poznał wtedy Jarosława Pakuszyńskiego – Dja Jarosa (który wsółpracował min z Abradabem – zespół Kaliber 44). Znalazł się jak dotąd na czterech płytach:
1. Projekt Intruz,
2. Jaroz Beatz – czyli bity/dźwięki Jarosa które były okraszone jego partiami fletu. W nagraniach uczestniczyli także: Tomasz Kubiak, Grubson, Jurny Młodzian, Tomasz Wertz i DJ FeelX
3. Flute Piano Beatz – płyta nagrana z Djem Jarosem oraz Mateuszem Pawlusiem w trio. To płyta której można posłuchać na Youtube pod tą samą nazwą.
4. Symposium – kompletna zabawa dźwiękami, efektami i swoista dekonstrukcja muzyki na elementy składowe. Na płycie również: Jarosław Pakuszyński, Adam Stodolski, Michał Sosna

Rok 2007 to zwieńczenie współpracy z Michałem Fojcikiem (niegdyś pracownikiem w Alwernia Studios – Popularne wyglądające na kosmiczne kopuły w okolicach Alwerni/Zabierzowa).
Obecnie mającym własne studio nagraniowe i stronę internetową sound mind studio (soundmindfx.com)
Nagrali razem płytę pt. Pop Ant (czyli Anty Pop) „Mało Powiedziane” na płycie Scratche wykonał edee dee.
W roku 2012, 24 czerwca zagrał wspólnie z Jerzym Peterem – muzykiem i kompozytorem ale i człowiekiem wszechstronnym na III edycji Festiwalu w ramach Dialogu Kultur (Muzeum Urbańczyka w Chrzanowie) Na tej samej scenie zagrał też wtedy Jerzy Styczyński.
W kolejnych latach Michał przeprowadził się i wrócił do domu rodzinnego i tu obecnie mieszka gdzie przez parę lat pracował nad stworzeniem swojego domowego studia nagraniowego ale i pomieszczenia odsłuchowego, warsztatu elektronicznego.
Jego zainteresowania i pasje to także szeroko pojęta elektronika, regeneracje-naprawy urządzeń, sprzęt audio i estradowy, budowa kolumn głośnikowych, składanie komputerów i wszystko co z nimi związane, joga, rower i rowerowanie, wszechświat i kosmos a także fizyka kwantowa i matematyczność muzyki.

Scroll to Top