Szkolenie kulturowe dla obywateli Ukrainy

Szkolenie kulturowe dla obywateli Ukrainy

Za nami Szkolenie Kulturowe „Miasto, w którym żyjesz” – odbywało się w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Chrzanowie w dniach 16-19 października 2023. Podczas cyklu czterech spotkań mieliśmy okazję, aby poznać się nawzajem i wymienić doświadczeniami z uczestniczkami projektu.

W programie znalazły się m. in.:

  • Oprowadzanie po Miejskiej Bibliotece Publicznej w Chrzanowie i prezentacja oferty biblioteki.
  • Wykład o obyczajach polsko-ukraińskich połączony z krótką prelekcją o historii Chrzanowa. To była okazja do zobaczenia na fotografiach jak miasto zmieniało się w czasie.
  • Wykład i warsztaty „Kuchnia polska i ukraińska” – po prezentacji zdjęć z Cyfrowego Archiwum Ziemi Chrzanowskiej i omówieniu tutejszej kuchni regionalnej, zapoznaliśmy się z kuchnią ukraińską i charakterystycznymi dla niej przepisami kulinarnymi. Mogliśmy także pokazać wystawę matematyczną Machinae Calculatoriae.
  • Warsztaty „Na ludową nutę – śpiewy i bibułkarstwo” prowadzone przez Koło Gospodyń Wiejskich w Luszowicach „Luszowianki”. Panie z KGW zaprezentowały tradycyjne stroje naszego regionu i omówiły jego elementy. Następnie w części warsztatowej pokazały jak wykonać piękne kwiaty z bibuły. Pracy twórczej towarzyszyło wspólne śpiewanie po polsku i ukraińsku. Na zakończenie wykonano duńskie serduszka bożonarodzeniowe, czyli Julehjerte.
  • Gra w Bingo i Dixit: integracja połączona z dobrą zabawą oraz wspaniała okazja do wspólnych ćwiczeń językowych.

Spotkania zorganizowano we współpracy z Agencją Rozwoju Małopolski Zachodniej S. A. w Chrzanowie w ramach projektu „Zwiększenie integracji i aktywności społecznej obywateli Ukrainy w Małopolsce i na Śląsku”.

Scroll to Top