Dzień Pluszowego Misia

Dzień Pluszowego Misia

25 listopada 2002 roku ustanowione nowe święto – Dzień Pluszowego Misia!
Rok 2002 był szczególnie ważny w historii pluszowego przyjaciela najmłodszych, bowiem obchodzono wtedy setną rocznicę wyprodukowania pierwszego misia.

Istnieje pewna legenda dotycząca jego powstania. Według niej pluszowy miś narodził się w USA, a wkład w jego powstanie miał sam Theodore Roosvelt.
Według legendy w 1902 brał on udział w polowaniu, podczas którego jeden z jego towarzyszy postrzelił małego niedźwiadka. Prezydent USA nie zgodził się na zabicie niedźwiedzia. 
Gazeta The Washington Post opublikowała rysunek upamiętniający to wydarzenie. Podobizna małego niedźwiadka stała się inspiracją dla właściciela sklepu z zabawkami – Morrisa Mitchona, który w oparciu o nią zaczął produkować pluszowe misie. Na cześć Prezydenta USA Theodora Roosveta zabawkę nazwano Teddy Bear.

Jednak historia powstania przytulanki może być w rzeczywistości zupełnie inna. Według innych źródeł w 1880 roku w Giengen an der Brenz, Margaret Steiff założyła swój zakład krawiecki. W swojej ofercie miała także poduszeczki na igły w kształcie słonika. Okazało się, że dzieci pokochały poduszeczki w kształcie słoni, dlatego z czasem zaczęto tam produkować też pluszowe misie. Ale to bratanek Margarete w 1902 zaprojektował pierwszego na świecie pluszowego misia z ruchomymi kończynami. Miś jego projektu został zaprezentowany na Targach w Lipsku, przez co jego popularność zdecydowanie wzrosła.

Scroll to Top