Spotkanie autorskie z Ewą Wachowicz – VII Forum Regionalne „Niezłe ziółko”

Spotkanie autorskie z Ewą Wachowicz - VII Forum Regionalne „Niezłe ziółko”

Za nami VII Forum Regionalne Między Małopolską a Górnym Śląskiem „Niezłe ziółko” – Kultura i tradycja zielarstwa w Małopolsce i na Górnym Śląsku.

14 listopada 2023 Regionalny Instytut Kultury im. Wojciecha Korfantego zaprosił do Katowic na serię wykładów z dyskusją:

 • Rośliny w zwyczajach i obrzędach mieszkańców Zagłębia DąbrowskiegoDobrawa Skonieczna-Gawlik.
 • Kolekcja krzewów winorośli w Parku Etnograficznym KrakowiakówGrzegorz Orłowski.
 • Odczarować czar ziela czarownic. Wątki etnobotaniczne w wierzeniowości ludowejMagdalena Toboła-Feliks.
 • O powrocie do ziół i natury. Studium przypadku na przykładzie własnymAgnieszka Fedorów-Skupień.
 • Mało jeść, kupa robić, bosu chodzić. Naturalne sposoby leczenia chorób i dolegliwości w tradycji górali śląskichKatarzyna Rucka-Ryś.
 • Symbolika roślinEwa Caban.
 • Ludowe gawędy o Pratum w malarstwie. Gdzie się kryją ziołowe boginie? + Wystawa „Cyjanotypie zielnikowe”Eliza Flaszewska.
 • Warsztaty kulinarno-botaniczne: Wszystko ziele – etnobotanika dla każdegoSara i Zbigniew Janigowie.

16 listopada 2023 VII Forum Regionalne Niezłe Ziółko było kontynuowane w Muzeum Małopolski Zachodniej w Wygiełzowie, gdzie można było zwiedzić skansen, skosztować deserów kwiatowych przygotowanych przez Trochę inną Cukiernię oraz posłuchać kolejnych wystąpień:

 • Wspaniały świat SOMAAnita Szumiło.
 • Aromaterapia – Karolina Małochleb.
 • Słowiański zielnik  Michał Konkiel.
 • Ziele w Ślęzanach Robert Garstka.

17 listopada 2023 o godz. 18:00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Chrzanowie odbyło się spotkanie z Ewą Wachowicz – prezenterką i producentką telewizyjną  (m.in. takich tytułów jak Podróże kulinarne Roberta Makłowicza i Domowa Kawiarenka), Miss Polonia 1992, rzeczniczką rządu Waldemara Pawlaka. Na swoim koncie ma ona wiele publikacji o tematyce kulinarnej, m.in.: Ciasta, Sałatki, Obiady. Rozmowę animował Dariusz Rekosz.

Wizyta zwyciężczyni konkursu piękności została poprzedzona wernisażem wystawy „Niezłe Ziółko”, o której opowiedziała Agnieszka Oczkowska, a także rozstrzygnięciem konkursu i wręczeniem nagród.

Spotkanie autorskie z Ewą Wachowicz odbyło się w ramach VII Forum Regionalnego Między Małopolską a Górnym Śląskiem „Niezłe ziółko” – Kultura i tradycja zielarstwa w Małopolsce i na Górnym Śląsku i stanowiło zwieńczenie trzech dni pełnych wydarzeń. Całość została zorganizowana przez Muzeum Małopolski Zachodniej w Wygiełzowie, Regionalny Instytut Kultury im. Wojciecha Korfantego w Katowicach, Miejską Bibliotekę Publiczną w Chrzanowie.

Wydarzenie zostało dofinansowane ze środków budżetu państwa – Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W Przełomie (46/1626), ukazał się artykuł pt. Ewa Wachowicz przegrała zakład i została Miss Polonią, którego autorką jest Ewa Solak. Przypominamy, że na podstawie karty bibliotecznej można bezpłatnie zapoznawać się z kolejnymi numerami tego regionalnego tygodnika w naszej czytelni.

Scroll to Top