Spotkanie z Henrykiem Gołębiewskim – w ramach projektu BLISKO

"Wracało się ze szkoły, rzucało się teczkę w kąt, chwytało bułkę i kiełbasę w rękę i biegło na podwórko..."

Serdecznie zapraszamy 10 listopada (piątek) o godz. 17:30 na spotkanie z Henrykiem Gołębiewskim w ramach zadania “Biblioteka po sąsiedzku”,  w cyklu “Słowem bliżej sztuki”.

Spotkanie poprowadzi Agnieszka Sierocińska  – kierownik redakcji Chrzanowskiej Telewizji Lokalnej.

O aktorze

Jako dziecko, spędzał czas na warszawskim “starym” Mokotowie w towarzystwie kolegów. Po powrocie ze szkoły, odkładał teczkę w kąt, chwytał bułkę i kiełbasę, i biegł na podwórko. Tam spędzali wspólnie całe popołudnia, korzystając z prostych rozrywek, które były dostępne w tamtych czasach. Nie było bogactwa współczesnych atrakcji. Bawili się po prostu procą
i kopali piłkę.

To właśnie na tym podwórku, gdy miał dwanaście lat, Janusz Nasfeter zauważył młodego Henryka Gołębiowskiego
i zaproponował mu próbne zdjęcia do dramatu “Abel, twój brat”. To był początek jego przygody z filmem.
W latach 70. Gołębiowski zagrał w wielu znanych produkcjach, takich jak “Wakacje z duchami”, “Podróż za jeden uśmiech”, gdzie wcielił się w postać Bolka Pabisza, czyli “Cegiełkę” w “Stawiam na Tolka Banana”, a także w “Koniec wakacji” i “Zanim nadejdzie dzień”. Jego ostatnią rolą jako młodego aktora była rola w filmie “Nie zaznasz spokoju”.

Po okresie młodzieńczej kariery aktorskiej, Henryk Gołębiowski ukończył szkołę zawodową i wstąpił do wojska. Później pracował w brygadach remontowo-budowlanych, ale nadal pojawiał się w filmach, głównie w epizodycznych rolach.
W 1991 roku powrócił na ekran w serialu Izabeli Cywińskiej “Boża podszewka”. Następnie zagrał w takich produkcjach jak “Wielkie rzeczy”, “Sara”, “Dług” oraz kilku odcinkach “Plebanii”. Jednak były to głównie krótkotrwałe role.

Prawdziwy przełom w jego karierze aktorskiej nadszedł w filmie “Edi” w reżyserii Piotra Trzaskalskiego. Wcielił się tam
w poruszającą postać zbieracza złomu.

zdjęcie na plakacie: Czesław Czapliński

10 listopada 2023, godz. 17:30

MBP, Hol parter, ul. Broniewskiego 10C

__________________________________________________

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025.
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Narodowe Centrum Kultury
NPRCz 2.0

Scroll to Top