225. rocznica urodzin Adama Mickiewicza

225. rocznica urodzin Adama Mickiewicza

Polski poeta, pisarz, działacz polityczny, filozof. Zaliczany wraz z Krasińskim i Słowackim do grona Trzech Wieszczy.

Adam Mickiewicz urodził się 24 grudnia 1798 w Zaosiu w rodzinie wywodzącej się ze szlachty zaściankowej. Jego ojciec Mikołaj Mickiewicz był adwokatem i komornikiem, z kolei jego matka Barbara z Majewskich była córką ekonomisty z Czombrowa.

W 1815 Mickiewicz wyjechał do Wilna na studia. Studiował nauki humanistyczne na Cesarskim Uniwersytecie Wileńskim.
Jeszcze w okresie trwania studiów w 1817 roku razem z Tomaszem Zanem i grupą przyjaciół założyli Towarzystwo Filomatyczne. Z czasem towarzystwo przekształciło się w spiskową organizację narodowo-patriotyczną. 

W 1818 Mickiewicz zadebiutował na łamach Tygodnika Wileńskiego swoim wierszem „Zima miejska”. Już dwa lata później napisał Odę do młodości, która nawoływała do czynnej walki.
Jednak dopiero w 1822 powstał zbiór Ballad i romansów, który uznawany jest za dzieło, które oficjalnie rozpoczyna epokę romantyzmu w Polsce.

W 1823 został aresztowany i uwięziony w klasztorze bazylianów w Wilnie. Został skazany za udział w tajnych młodzieżowych organizacjach na zesłanie w głąb Rosji na posadę nauczyciela z prawem wyboru miejsca pobytu.

Okres patriotycznej młodości Mickiewicza zaowocował takimi dziełami jak m.in. Dziady cz.III.

W późniejszych latach pisarz przeniósł się do Paryża, gdzie zamieszkał na stałe. Był członkiem Towarzystwa Litewskiego i Ziem Ruskich w Paryżu.

W 1834 ożenił się z Celiną Szymanowską, z którą miał sześcioro dzieci – dwie córki Marię i Helenę i czterech synów Władysława, Józefa, Aleksandra i Jana.

W 1834 wydał w Paryżu swoje największe dzieło – Pan Tadeusz. Utwór Mickiewicza składa się z 12 ksiąg napisanych trzynastozgłoskowcem. Dopiero po śmierci pisarza wydano epilog poematu. Uznaje się, że Pan Tadeusz to najwybitniejsze dzieło Adama Mickiewicza, które wciąż zyskuje popularność wśród następnych młodych pokoleń.

W czasie Wiosny Ludów Mickiewicz utworzył we Włoszech legion polski. Po powrocie do Paryża został jednym ze współzałożycieli i redaktorem pisma Trybuna Ludów. Jednak na skutek interwencji rosyjskiej ambasady pismo zamknięto.

We wrześniu 1855 w czasie wojny krymskiej wyjechał do Konstantynopola tworzyć oddziały polskie, oraz oddział złożony z ludności żydowskiej, pod nazwą Legion Żydowski.

Adam Mickiewicz umarł nagle – 26 listopada 1855. Oficjalnie uznaje się, że jest jedną z ofiar epidemii cholery panującej w tamtych czasach, choć pojawiały się domysły, że mógł zostać otruty arszenikiem. Powodem do kontrowersji stało się także miejsce spoczynku poety – tymczasowe, gdyż zakładano, że ostatecznie spocznie w swojej ojczyźnie. Trumna wieszcza wyruszyła w drogę 30 grudnia, 7 stycznia 1856 przybyła do Marsylii, gdzie ciało Mickiewicza zostało pochowane na cmentarzu Les Champeaux w Montmorency. Dopiero 4 lipca 1890 zostało przeniesione na Wawel.

Scroll to Top