Dzień Księgarza

13 grudnia obchodzimy Dzień Księgarza – jedno z najstarszych świąt branżowych w Polsce, którego początki sięgają dwudziestolecia międzywojennego.

W 1932 na rynku książki zostały wprowadzone nowe zasady udzielania księgarzom rabatów przez wydawców. Przykładowo przy zamówieniu dwunastu egzemplarzy tego samego tytułu, wydawca dodawał bezpłatnie trzynasty egzemplarz – co dawało rabat w wysokości 8,3%.
To właśnie te dwie liczby 12 i 13 zadecydowały, że Dzień Księgarza przypadać będzie na 13 grudnia, czyli trzynastego dnia dwunastego miesiąca.

W przeciwieństwie do rabatów święto przetrwało do dziś. Niestety obecnie coraz mniej ludzi sięga po papierowe wydania książek. Wszystko za sprawą rozwijającego się wciąż postępu technologicznego.
E-booki stały się najpopularniejszą obecnie formą książki. Dodatkowo samo czytanie staje się coraz mniej popularną formą aktywności wśród młodych osób.

Na szczęście wciąż są osoby i instytucje, które promują czytelnictwo. W 2017 roku Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego uruchomiło program „Partnerstwo dla książki”, w ramach którego księgarze przeprowadzili mnóstwo spotkań autorskich i warsztatów.

W ramach Dnia Księgarza, w księgarniach, oraz w bibliotekach odbywają się spotkania autorskie z pisarzami i nie tylko. W tym dniu warto odwiedzić lokalną księgarnię i porozmawiać chwilę z księgarzem, a nawet kupić książkę.

Czytanie to świetna rozrywka, która pozwala przenieść nam się do innego świata.