75. rocznica urodzin Andrzeja Mleczki

Andrzej Mleczko, urodzony 5 stycznia 1949 roku w Tarnobrzegu. Polski rysownik i satyryk.
Jest autorem wielu rysunków satyrycznych publikowanych w prasie.

Początkowo chciał zostać architektem, szybko się jednak okazało, że nie jest to droga którą chce iść.

„Już na pierwszym roku studiów zorientowałem się że będę bardzo słabym architektem, zawsze lubiłem rysować, więc zacząłem wysyłać swoje śmieszniejsze rysunki do różnych czasopism” – powiedział w “Sobocie z Radiową Jedynką”.

W 1971 zadebiutował na łamach tygodnika Student. Obecnie stale współpracuje z m.in. tygodnikiem Polityka.

Przełomem w karierze rysownika była współpraca z Jonaszem Koftą – „Wszystko zaczęło się kiedy Jonasz Kofta zobaczył moje rysunki i namówił mnie, żebym całkiem dał sobie spokój z architekturą”

W 982 roku założył w Krakowie przy ulicy św. Jana galerię autorską. Drugą galerię otworzył w 2002 w Warszawie przy ulicy Marszałkowskiej.

Jego prace publikowano na łamach różnych czasopism, w sumie opublikowanych zostało około 20 tysięcy rysunków oraz ilustracji. Oprócz tego rysunki Andrzeja Mleczko wystawione zostały w ponad 120 krajowych wystawach indywidualnych i około 30 wystawach za  granicą.

Rysownik wystąpił również w epizodycznych rolach w filmach reżyserii Olafa Lubaszenko Chłopaki nie płaczą i E=mc2

Wyszukaj książki, audiobooki i e-booki.
Znajdź, zarezerwuj i wypożycz książki w naszej bibliotece.