95. rocznica urodzin Zbigniewa Nienackiego

95. rocznica urodzin Zbigniewa Nienackiego

Zbigniew Nienacki, a właściwie Zbigniew Tomasz Nowicki – polski pisarz i dziennikarz, urodzony 1 stycznia 1929. Autor popularnej serii literackiej dla młodzieży o przygodach pana Samochodzika.

Debiutował w 1946 roku, w wieku 17 lat. Napisał wtedy pierwszą młodzieżową powieść Związek poszukiwaczy skarbów, która była publikowana w częściach w tygodniku Przyjaciel.

W 1957 wydał powieść Uroczysko, którą sam Nienacki uważał za swój właściwy debiut.

W latach 1954-1964 pracował w tygodniku Odgłosy. Kierował działem reportażu, w późniejszym czasie działem filmowym, a na koniec działem kobiecym. Podczas swojej pracy w tygodniku napisał tom reportaży Ucieczka z przedmieścia.

W 1960 roku wydał Skarb Atanryka, rok później światło dzienne ujrzały takie pozycje jak Pozwolenie na przywóz lwa i Worek Judaszów. W 1962 w Głosie Robotniczym publikował w odcinkach powieść Wąż morski. W 1964 opublikował powieś dla młodzieży Wyspa Złoczyńców, która dała początek serii książek o przygodach Pana Samochodzika.

W 1962-1965 pełnił funkcję ławnika sądowego w Wydziale Karnym Sądu Rejonowego w Łodzi. Efektem tej pracy było wydane 1965 Sumienie.

W 1977 w plebiscycie czytelników Płomyka otrzymał „Orle Pióro”, z kolei 1991 roku został uhonorowany za twórczość dla dzieci i młodzieży.

Kilka powieści Zbigniewa Nienackiego doczekało się swoich ekranizacji. Stanisław Jędryka 1965 nakręcił Wyspę Złoczyńców, Jerzy Passendorfer nakręcił Akcję Brutus, na podstawie Worka Judaszów.
W późniejszych latach nakręcono kolejne części z serii o Panu Samochodziku, za które odpowiedzialni byli Kazimierz Tarnas i Janusz Kidawa.

Zbigniew Nienacki posiada opinię pisarza kontrowersyjnego i niestroniącego od erotyki. Oprócz literatury młodzieżowej, pisał również powieści dla dorosłych m.in. Raz w roku w Skiroławkach.

Wyszukaj książki, audiobooki i e-booki.
Znajdź, zarezerwuj i wypożycz książki w naszej bibliotece.

Scroll to Top