Paszporty “Polityki” 2023 wręczone!

Znamy laureatów Paszportów "Polityki" 2023!

16 stycznia po raz 31 zostały przyznane Paszporty „Polityki”. Od 31 lat tygodnik „polityka” przyznaje nagrodę twórcom
w siedmiu kategoriach: literatura, teatr, film, estrada, muzyka poważna, plastyka (sztuki wizualne) oraz kultura cyfrowa. Nagroda przyznawana jest na podstawie opinii krytyków różnych mediów, którzy nominują najciekawsze ich zdaniem osobowości minionego roku.

W tym roku Kapituła podeszła do zbierania informacji w inny sposób, reprezentanci polskiej krytyki zostali poproszeni
o wybranie propozycji również spoza sfery, którą zajmują się na co dzień.

Efektem tego była pierwsza w historii nominacja dla komiksu, autorstwa Jacka Świdzińskiego.
Jak się później okazało jego komiks „Festiwal” został książką roku.

Tytuł Kreatora Kultury zawędrował do Józefa Hena. Artysta, który w zeszłym roku obchodził setną rocznicę urodzin wyróżniono za „wybitną twórczość literacką, w której odbija się nasza historia, za świadectwo epoki w wnikliwe obserwacje współczesności, za wszechstronność. Za opowieść o swoim życiu, w której jak w soczewce odbija się nasz historia XX wieku”.

Paszporty otrzymali również: Marta Nadolle (sztuki wizualne), Paweł Maślona (film), Hania Rani (muzyka popularna), Katarzyna Szyngiera (teatr), duet Karolina Mikołajczyk & Iwo Jedynecki (muzyka poważna), oraz Starward Industries
(kultura cyfrowa).

Więcej o 31. edycji Paszportów “Polityki” przeczytacie tutaj: https://lubimyczytac.pl/paszporty-polityki-po-raz-pierwszy-w-historii-komiks-ksiazka-roku?utm_medium=push&utm_source=pushpushgo&utm_campaign=CampaignName

Wyszukaj książki, audiobooki i e-booki.
Znajdź, zarezerwuj i wypożycz książki w naszej bibliotece.