40. rocznica śmierci Julio Cortazara

40. rocznica śmierci Julio Cortazara

Julio Cortazar – argentyński pisarz, tłumacz i filozof. Urodzony 26 sierpnia 1914 w Brukseli.

Rok, w którym Cortazar przyszedł na świat, to rok w którym rozpoczęła się I W.Ś.
Zaledwie dwa miesiące po narodzinach pisarza rozpoczęły się działania wojenne. Rodzina pisarza mieszkała wtedy  Brukseli, gdyż ojciec pisarza pracował tam w ambasadzie. Wraz z rozpoczęciem wojny rodzina zdecydowała się jednak na powrót do Ameryki Południowej.

Droga powrotna do ojczyzny nie należała do najłatwiejszych – początkowo rodzina tułała się po Europie aż do 1918, dopiero wtedy w Barcelonie udało im się znaleźć bezpieczny sposób na przedostatnie się do Ameryki.

Po powrocie do ojczyzny rodzina filozofa rozpadła się. Ojciec pisarza postanowił odejść od rodziny.
Matka pisarza została sama z dwójką małych dzieci. Cała trójka udała się do Banfield, gdzie Julio Cortazar spędził większość dzieciństwa.

Julio w dość młodym wieku podjął się pracy zarobkowej, aby pomóc matce w utrzymaniu rodziny.
W 1932 roku zatrudnił się w szkole, gdzie pracował jako nauczyciel. W 1935 rozpoczął studia humanistyczne na Uniwersytecie w Buenos Aires. Po prawie dekadzie wyjechał do stolicy prowincji Mendoza, gdzie zatrudnił się na Narodowym Uniwersytecie w Cuyo. W 1951 pisarz wyjechał na stypendium naukowe do Paryża, tam zajął się porównywaniem relacji między literaturą francuską, a angielską.

Pierwszym dziełem Julio Cortazar, które zyskało rozgłos był zbiór opowiadań „Bestiario”. W tomie znalazły się m.in. opowiadania „Zajęty dom, Aksolotl, Daleka.

Julio Cortazar w swojej twórczości zawierał wszystkie gatunki literackie, jednak został zapamiętany jako mistrz krótkiej formy.

Najsłynniejszą książką, która stała się symbolem prozy Cortazara jest Gra w klasy.

Ostatnie lata swojego życia filozof spędził na wsi, w otoczeniu najbliższych. Zmarł 12 lutego na atak serca.

Wyszukaj książki, audiobooki i e-booki.
Znajdź, zarezerwuj i wypożycz książki w naszej bibliotece.

Scroll to Top