Kulturalne ferie w mieście 2024 – już za nami! Zobaczcie relacje z oddziału dla dzieci i z naszych filii!

Relacja z zajęć

Tegoroczne ferie po raz kolejny zostały zorganizowane pod wspólnym hasłem KULTURALNE FERIE W MIEŚCIE przez trzy chrzanowskie instytucje: Miejską Bibliotekę Publiczną w Chrzanowie, Miejski Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Chrzanowie oraz Muzeum w Chrzanowie im. I. i M. Mazarakich.

Zobaczcie sami co się u nas działo. 

ODDZIAŁ DLA DZIECI

Tegoroczne zajęcia feryjne w oddziale dla dzieci Biblioteki Głównej łączyły ze sobą walory literackie, aktywność fizyczną, dużą dawkę nowej wiedzy, ale przede wszystkim ogromne pokłady dobrej zabawy.

Pierwszego dnia spotkaliśmy się na Literackiej Olimpiadzie – były to zajęcia z okazji Roku Polskich Olimpijczyków. Poznaliśmy tradycje olimpijskie, historię tego przedsięwzięcia, odbyliśmy fascynującą rozmowę o pokoju olimpijskim, przyznając zgodnie, że wszyscy chcielibyśmy, aby trwał on wiecznie. Zgromadzone dzieci wzięły udział w zawodach sportowych, a następnie wykonały dla siebie medale za pierwsze miejsce – ponieważ wszystkim poszło wspaniale!

Drugi dzień bibliotecznych spotkań upłynął pod hasłem „Koty, kotki, kocury” – porozmawialiśmy o naszych pupilach, podsumowując to, co lubią, a czego lepiej unikać. Z wąsikami wymalowanymi na buziach słuchaliśmy ciekawostek o kotach, wykonywaliśmy kocią gimnastykę, a następnie tworzyliśmy kolorowe figurki kotów z wykorzystaniem PlayMais.

Ostatni dzień zajęć pod tytułem „Zorza nad robotami” to solidna dawka wiedzy na temat Bieguna Północnego, zwierząt tam żyjących i panujących warunków. Każdy z uczestników miał możliwość poznać zasady nurkowania podlodowego, za pomocą programowania robotów Genibot.

Tak minęły ferie w bibliotece… Zakończyliśmy je w Centrum Handlowym MAX, gdzie wspólnie wykonaliśmy piękne prace plastyczne i opaski z ulubionymi bohaterami na głowę, przy kojącym akompaniamencie bajek muzycznych.

 

FILIA W BALINIE

W trakcie tygodnia Ferii w filii w Balinie uczestniczące w nich dzieci miały okazję spędzić wspólnie czas rozwijając swoje plastyczne umiejętności, rozwiązując łamigłówki oraz wzbogadzić wiedzę na różne tematy. Podczas warsztatów przygotowywaliśmy walentynkowe kartki w stylu „pop up”, ozdoby na bazie sznurków, bawiliśmy się także w scenarzystów filmowych przygotowując własne historie ćwicząc  przy okazji metodę storytelling a także poznaliśmy podstawy programowania robotów i przygotowywaliśmy ekologiczne karmniki dla ptaków w duchu zero waste.  
W ostatnim dniu ferii uczestnicy ferii oraz dzieci w Przedszkola św. Franciszka w Balinie mieli również okazję wziąć udział w spotkaniu „Pomagamy – dobro wraca”, które prowadzili Ireneusz Józefowicz i Gabriela Mańka – przedstawiciele Stowarzyszenia Malta Służba Medyczna oddział Chrzanów z siedzibą w Trzebini. Podczas spotkania dzieci wraz z opiekunami uczyli się obserwując a następnie samemu ćwicząc udzielania pierwszej pomocy, za organizację szkolenia specjalne podziękowania dla Marcina Krauz.  

 

FILIA W PŁAZIE

Ferie to dla najmłodszych czas odpoczynku od szkolnych obowiązków, ale też czas na rozwijanie swoich zainteresowań, odwiedzanie ciekawych miejsc, czy zwyczajnie na dobrą zabawę. Pod znakiem dobrej zabawy upłynęły spotkania warsztatowe w Filii w Płazie. W tygodniu naszych zajęć obchodziliśmy Walentynki nie mogło zatem zabraknąć serduszek, a Dzień Kota świętowaliśmy różnokolorowymi kocimi figurkami. W środę Bibliotekę w Płazie zdominowały roboty i zorza polarna, a wszystko to za sprawą koleżanek z działu dziecięcego Biblioteki w Chrzanowie. Były skrzynie pirackich skarbów, ale także bibułkowe kwiaty, nad którymi pracowaliśmy pod nadzorem pań Z Grupy Obrzędowo Śpiewaczej Płazianki. Wszystkim dzieciom dziękujemy za udział w spotkaniach, Paniom “Płaziankom” i koleżankom z Chrzanowa za przeprowadzenie warsztatów. 

Do zobaczenia na kolejnych feriach już za rok!

 

FILIA W POGORZYCACH

Biblioteka w Pogorzycach w tym roku przygotowała cykl różnorodnych spotkań i warsztatów pod wspólnym tematem Zabawy z wyobraźnią. 

Tradycyjnie Ferie zimowe w bibliotece w Pogorzycach rozpoczął spektakl Królowa Śniegu w wykonaniu Teatru Blaszany Bębenek z Trzebini.

W licznym gronie śledziliśmy przygody Kaja i Gerdy, biorąc udział w zabawie zaproponowanej przez aktorów.  Podczas ferii nie było czasu na nudę i marudzenie – od pierwszych dni trwała fantastyczna,  pełna energii atmosfera. Największym powodzeniem cieszyły się gry i zabawy integracyjne oraz ruchowe. Dzieci chętnie korzystały z gier planszowych i układanek. Każdy dzień rozpoczynaliśmy od swobodnej i kreatywnej zabawy, dzięki której później tworzyliśmy wyjątkowe prace.

Wykonaliśmy m.in.: zimowe witraże, pejzaże w technice origami płaskiego i przestrzennego, a także mieszkańców zimowego Zoo z plastikowych butelek po wodzie.

Odkryliśmy również nieznane tajemnice zorzy polarnej podczas zajęć przeprowadzonych przez panią Marię Piechowska z ODD. Poznaliśmy ciekawostki związane z mieszkającymi na biegunie północnym i południowym zwierzętami. A zdobytą wiedzę testowaliśmy w trakcie zajęć z robotami. Nauka programowania okazała się prosta i niezwykle ciekawa.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za to, że tak chętnie włączyli się w przygotowane przez Bibliotekę w Pogorzycach zajęcia i zabawy.

 

FILIA W LUSZOWICACH

Królowa Śniegu stała się bohaterką pierwszego dnia zajęć feryjnych przygotowanych przez bibliotekę w Luszowicach. Dzieciaki zanurzyły się w zaczarowany świat baśni Andersena.

Na pierwszy ogień poszły zajęcia plastyczne. Dzieci miały za zadanie zaprojektować koronę Królowej Śniegu. Poszło im to rewelacyjnie.

Jak wygląda i czym jest zorza polarna? Co to jest noc i dzień polarny? Co to są wrota do Arktyki? Podczas zajęć z kodowania uczestnicy poznali odpowiedź na te pytania. Dzieci mogły również pobawić się robotami.

Kolejny dzień był bardzo pracowity. Uczestnicy zajęć feryjnych mogli wykazać się talentami krawieckimi oraz manualnymi.

Ponieważ w trzecim dniu ferii wypadły Walentynki, nie mogło obyć się bez serc. Pod okiem Anny Burchard dzieciaki uszyły zabawne serduszka. Wykonały również zabawne pompony, co wcale nie było łatwym zadaniem.

Dziwaczne maski rodem z niesamowitych baśni wykonali w czwartym dniu ferii uczestnicy zajęć. Było zabawnie i kolorowo. Dzieci dały upust swojej wyobraźni.

W ostatnim dniu zajęć feryjnych w bibliotece w Luszowicach dzieci uczestniczyły w warsztatach kulinarnych. Efektem ich pracy były przepyszne rogaliki.

Nie była to praca łatwa, bo ciasto trzeba było rozwałkować na odpowiednią grubość. A potem – po nałożeniu marmolady – zawinąć w rogalik. Pod okiem p. Anny Fudały dzieci dały sobie radę. Najważniejszym punktem programu była degustacja słodkości.

 

FILIA OS. POŁUDNIE

Tegoroczne ferie w Filii Os. Południe przebiegały pod hasłem: Każda młoda dama projektuje sama. Uczestnicy warsztatów sami projektowali wszystkie swoje prace. W pierwszym dniu ferii własnoręcznie wycinali i szyli filcowe portfeliki, a w kolejnym ozdabiali je różnorodnymi aplikacjami.
Natomiast w trzecim dniu ferii, z racji obchodzonych Walentynek, dzieci ozdobiły drewniane serca metodą decoupage. Prace zachwyciły nie tylko uczestników spotkania, lecz również ich najbliższych.

Dziękujemy wszystkim dzieciom za mile spędzony czas i zapraszamy już za rok!

Do zobaczenia na innych zajęciach – szykujemy dla Was mnóstwo ciekawych spotkań!

Scroll to Top