O naszej siostrzanej bibliotece w Czechach

Miło nam poinformować, że nawiązaliśmy współpracę z nową biblioteką w ramach programu Naple Sister Libraries NATIONAL AUTHORITIES ON PUBLIC LIBRARIES IN EUROPE. Naszą biblioteką siostrzaną jest od teraz Městská knihovna TáborMiejska Biblioteka Publiczna w Taborze, w południowych Czechach.

To biblioteka z czterema filiami obsługująca drugie największe miasto w regionie. Oferuje bogaty księgozbiór dla dzieci, młodzieży i dorosłych, czytelnię czasopism, stanowiska komputerowe, zbiory multimedialne i gry planszowe, wypożyczenia międzybiblioteczne, organizuje wiele wydarzeń i wystaw, udostępnia pomieszczenia i współpracuje z wolontariuszami oraz szkołami. Cały czas coś się tam dzieje, od wystawy dotyczącej transformacji architektonicznej czeskich bibliotek, przez akcje charytatywną recyklingu telefonów komórkowych, poprzez polecenia bibliotekarzy w marcu – miesiącu czytelników, aż po nadchodzący remont. A na dachu biblioteki znajdziecie ponad 80-letnie obserwatorium!

Nasza współpraca polegać będzie na wymianie pomysłów, informacji i doświadczeń oraz kontakcie w mediach społecznościowych.

Drodzy Czytelnicy – przesyłajcie razem z nami pozdrowienia z Chrzanowa! A przy okazji zachęcamy do sięgnięcia po literaturę czeską, którą znajdziecie w naszym katalogu.

About our sistership library in the Czech Republic

We are happy to announce, that we have made a new sistership by programme Naple Sister Libraries NATIONAL AUTHORITIES ON PUBLIC LIBRARIES IN EUROPE. Our new sister library is Městská knihovna TáborMunicipal Library Tábor located in the south of the Czech Republic.

Municipal Library in Tábor has four branches and serves as library for the second largest town in region. They offer great books collection for children, young adults and adults, magazines and newspapers, access to computers, multimedia library, board games, the Interlibrary Loan Service, they organise many events and exhibitions, rent space, work with volunteers and schools. All the time something is happening there, from the exhibition about the architectural transformation of Czech libraries, through charity mobile phones recycling and the recommendations from librarians in March – the month of the readers, to upcoming reconstruction. And on the roof you will find over 80 years old observatory!

Our cooperation will be based on exchange of ideas, information and expertise, and social media contacts.

Dear Readers, say hello to Tábor from Chrzanów with us! And that is a good opportunity to reach out for Czech literature that is available in our catalogue.