Poznajemy kraje świata – Kijów i Odessa: Borys Tynka

15 marca 2024 o godz. 17:00 gościem Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chrzanowie był Borys Tynka, autor książek o tematyce ukraińskiej (m.in. przewodników „Sekrety Odessy” i „Sekrety Kijowa”, zbioru ciekawostek i przemyśleń „Jeszcze kilka słów o Odessie” oraz reportażu z pierwszych trzech miesięcy wojny „Odessa 4.5.0.”). Spotkanie odbyło się w ramach cyklu Poznajemy kraje świata.

Uczestnicy mieli szansę wziąć udział w wirtualnej wycieczce, a pokazowi zdjęć towarzyszyła opowieść pełna refleksji, faktów i anegdot. I tak odwiedziliśmy m.in. sobór Mądrości Bożej w Kijowie, muzeum czarnobylskie, pomnik legendarnych założycieli Kijowa, cmentarz kozacki w Odessie, Schody Potiomkinowskie, Dom z Atlantami i pomnik księcia de Richelieu. Nie zabrakło także polskich śladów, tj. budynki zaprojektowane przez polskiego architekta Władysława Horodeckiego. Można było także dowiedzieć się co łączyło Puszkina z Odessą.